„Przyjaciele na śmierć i życie” / Anrew Norriss

„Przyjaciele na śmierć i życie” / Anrew Norriss

Kiedy jest mi smutno, szukam towarzystwa smutnych książek. Przełom października i listopada to czas refleksji, myślenia o tych, którzy odeszli, również z własnej ręki. W Polsce rocznie więcej osób kończy życie w wyniku samobójstwa niż jako ofiary wypadków drogowych. 95% rozmów w Telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży (116 111 – czynny non stop) odbywa się na temat samobójstwa, 2- 3 osoby dziennie szukają pomocy, bo nie mają ochoty już żyć. Okres dorastania to czas zmian i napięć, w którym łatwo o kryzys psychiczny. Francis, nastoletni bohater książki, jest inny, staje się obiektem drwin, bo lubi szyć, kocha modę, mało męskie, prawda? Nie ma przyjaciół. Pewnego dnia spotyka Jessikę. Dziewczynka, która jest duchem, staje się z czasem bratnią duszą i wsparciem, tylko on ją widzi i słyszy. Do tej pary wkrótce dołącza brzydka i agresywna Andi oraz grubas Roland. Wszystkich łączy jedno, byli wyśmiewani, wytykani palcami, nie chcieli chodzić do szkoły, wciągała ich Otchłań. Dlaczego muszę się różnić od innych? Dlaczego nie mogę być zwyczajny? Dlaczego muszę udawać, że wszystko jest w porządku? Nie mam z kim rozmawiać. Nie wiem, czy bym to zrobił, ale zastanawiałem się nad tym.- takie pytania i te myśli mieli wszyscy. A Jessika? Dlaczego nie może odejść z ziemi i wciąż woła ją szpital, w którym zmarła?
Poczucie inności, totalne osamotnienie, nawet wśród kochającej rodziny, może doprowadzić, że nastolatek nie widzi innego rozwiązania. Francis, Andi i Roland pokonali Otchłań, dzięki Jessice, przyjaźni i rozmowom, bo jak twierdzi Jessika, słowa leczą, a Roland dodaje, że spokój jest dobry. A wiecie, co jest najbardziej przerażające? Nikt nie zauważył, że dzieje się coś bardzo złego. Nieufny wszystkiego nastolatek z kryzysem psychicznym potrafi go świetnie ukrywać na zewnątrz, podczas kiedy w środku toczy walkę na śmierć i życie. Ta książka może być bardzo dobrym gruntem do rozpoczęcia rozmowy na temat samobójstw i poczucia wyobcowania. Wierzę, że może być też światłem w Otchłani. Bardzo polecam nastolatkom, rodzicom, opiekunom. Książka dostępna w Legimi, wystarczy darmowy kod dostępu z biblioteki i telefon. (JJ)

Link do rozmowy z panią psycholog Michaliną Kulczykowską z Telefonu zaufania: https://www.youtube.com/watch?v=BQ_FCvN6uTc&t=1s

Data: 12 grudnia 2022

Miejsce: Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa

Strona Internetowa przygotowana z zadania „Rosnę z książką za pan brat” w ramach programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowane ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków finansowych Urzędu Miasta Jelenia Góra.