„13 powodów” Jay Asher (thriller dla młodzieży 14+, 272 str., 2018)

„13 powodów” Jay Asher (thriller dla młodzieży 14+, 272 str., 2018)

 

Głównego bohatera tej książki poznajemy w dość osobliwym momencie – już po jego, a raczej JEJ śmierci samobójczej. Hannah na siedmiu kasetach nagrała trzynaście taśm, na których szczegółowo opowiedziała o sytuacjach, które popchnęły ją do tego okropnego czynu. Każde z nagrań jest dedykowana jednej osobie z jej otoczenia. Czasami przewina okazuje się na pozór drobna (np. żart, który przerodził się w coś znacznie gorszego), bywa, że dość obrzydliwa, wynikająca z zaniechania lub zobojętnienia, a jest i taka, którą nazwać można prawdziwą zbrodnią wobec młodej dziewczyny. Z owymi nagraniami musi skonfrontować się drugi z głównych bohaterów – Clay Jensen, chłopak ze szkoły, do której chodziła Hannah. Na początku nie może on zrozumieć, dlaczego znalazł się na liście samobójczyni i zatapia się w emocjonalną rozgrywkę, jaką prowadzi ze słuchaczem autorka materiałów. Krążąc po mieście i poznając kolejne historie, odkrywa w końcu całą prawdę.

Wybór czerni na okładkę wydaję się tu dość oczywisty i dobrze współgra z historią. Nowoczesny styl okładki nawiązuje do serialu produkcji Netflixa, który odcinek po odcinku odtwarza wydarzenia z książki. Dodatkiem dla fanów adaptacji (lub zachętą do obejrzenia) jest wklejka ze zdjęciami serialowych scenek i bohaterów. Smaku dodają wplecione w opis i oddzielające narrację wewnątrz ikonki, które przywodzą na myśl przyciski ze starego  magnetowidu.

„13 powodów” to ciekawa ilustracja dla efektu śnieżnej kuli – małe zdarzenia wpływają na większe. Książka klimatyczna, kryjąca w sobie odkrywana kawałek po kawałku tajemnicę, ale mocno dłużąca się. Opisy Hannah są tak szczegółowe, że przejaskrawiają obraz i uwypuklają to, co wcale nie jest tak dramatyczne, jak wydaje się bohaterce książki. Z kolei te prawdziwie koszmarne i trudne momenty są często skrócone i dochodzimy do nich po przebrnięciu przez mnogość poprzednich opisów. To nieco męczy. Książka jednak napisana z pomysłem i wnikliwością, może być dobrą przestrogą dla osób młodych, a także nauczycieli oraz pedagogów.

W Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej książkę znajdziecie na półkach z powieściami.

Tekst: mm

Data: 23 listopada 2023

Miejsce: Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa

Strona Internetowa przygotowana z zadania „Rosnę z książką za pan brat” w ramach programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowane ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków finansowych Urzędu Miasta Jelenia Góra.