Światowy Dzień Origami – 24 października

Geometria kocha papier. Z trójkątów, kwadratów, prostokątów, kół powstać mogą niezwykłe płaskie lub przestrzenne prace, czyli origami! Można je tworzyć z jednej kartki papieru, z wielu kartek (modularne), wyróżnia się też origami akcji (ruchome elementy) oraz modułowe (składanie z pojedynczego kwadratu).

Sztuka ta dotarła do nas nie z Japonii, lecz z Chin. Najprawdopodobniej praktyka składania papieru powstała ok. roku 700, gdy arystokracja z Dalekiego Wschodu zaczęła ozdabiać swoje listy i wiadomości papierowymi zdobnikami. Chociaż dzisiaj na półkach znaleźć można wiele tomów o tej tematyce, to pierwsza książką o origami została opublikowana dopiero w 1764 roku, jej tytuł to „Tsutsumi-no-Ki”.

Akira Yoshizawa, twórca wielu oryginalnych projektów, opublikował w 1954 roku „Atarashii origami geijutsu” (w tłumaczeniu: „Nowa sztuka origami”), która to książka przyczyniła się do spopularyzowania sztuki składania papieru na pozostałych kontynentach (w Ameryce szeroko promowała ją Lillian Oppenheimer). 24 października ustalono jako Światowy Dzień Origami, więc warto go uczcić, składając kilka papierowych motylków, żabek lub żurawi.

W Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej uwielbiamy prace z papieru! To kreatywna, a nierzadko przydatna rozrywka dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Dalego proponujemy Wam naszą obszerną bibliografię, która zainteresuje zarówno początkujących, jak i wytrawnych składaczy.

Na naszych półkach znajdziecie takie tomy jak:

Bajki La Fontaine’a i ich bohaterowie w wersji origami / il. Sara Gianassi ; modele origami Pasquale D’Auria

Bajkowe kółeczka czyli Origami płaskie z koła / Dorota Dziamska

Ciekawska kaczuszka Omi / Agnieszka Frączek, Dorota Dziamska

Druga wielka księga papierowych cudów / Renate Vogl, Helga Sander

Dziecinnie proste origami: szczegółowe instrukcje krok po kroku / Ilse Nimschowski

Filmowe origami, czyli origami płaskie z koła, kwadratu i trójkąta / Dorota Dziamska

Kaczuszka Omi na wsi / Agnieszka Frączek, Dorota Dziamska

Kirigami: okolicznościowe kartki i ozdobne opakowania / Florence Temko

Kirigami: wycinanki i składanki z papieru / Karol Krčmá

Latające i pływające zabawki z papieru: składanie, równoważenie, nadawanie sterowności / Claudia Hüfner

Magiczne kółeczka, czyli Origami płaskie z koła / Dorota Dziamska

Magiczne kwadraty, czyli Origami płaskie z kwadratu / Dorota Dziamska

Magiczne prostokąty, czyli Origami przestrzenne z prostokąta / Dorota Dziamska

Magiczne trójkąty, czyli Origami płaskie i przestrzenne z trójkąta / Dorota Dziamska

Moja pierwsza książka o origami / tekst Mauricio Robles ; il. i zdj. Mauricio Robles

Origami dla dzieci / René Lucio, Jan Spütz, Ruth Unger

Origami dla przedszkolaków: zabawne i pomysłowe składanki z papieru dla dzieci od 4 lat / Joan Sallas

Origami: modułowy zawrót głowy / Stanisław Skibiński

Origami: papierowe zoo / Hector Rojas

Origami: przewodnik po sztuce składania papieru / Ashley Wood

Origami: sztuka składania papieru. Tom 1 i 2

Origami – większe niż zwykle / Andreas Bauer i inni

Origami: zabawa dla każdego / Margaret Van Sicklen

Origami: zabawki z papieru / Florence Temko

Papierowa krowa czyli Origami na wsi: 35 prostych projektów krok po kroku / Mari Ono

Papierowa wioska smerfów, czyli Origami płaskie z kwadratu / Dorota Dziamska

Papierowe cuda: każde dziecko to potrafi / zebrała Jacqueline Offenbach

Przygody papierowych misiów, czyli origami płaskie z koła / Dorota Dziamska

Samoloty z papieru: szybkie jak strzała, z gwarancją na latanie / Martin Schulze

100 zabawek i dekoracji z papieru / Monika Neubacher-Fesser

Zachęcamy do wypożyczania i składania papierowych cudowności!

Data: 23 października 2023

Miejsce: Biblioteka Dziecięco_Młodzieżowa