Światowy Dzień Pszczół

Światowy Dzień Pszczół

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Został on ogłoszony – po raz pierwszy w 2018 roku – przez Organizację Narodów Zjednoczonych, by przypominać ludzkości, jak ważne dla bioróżnorodności planety są gatunki zapylające, w tym również pszczoły. Te pożyteczne owady istniały już miliony lat temu – przed dinozaurami – i od tego czasu prawie nie zmieniły swojego wyglądu.

Każdy z nas wie, że pszczoły wytwarzają miód, ale czy zastanawiamy się nad tym jak ważną rolę pełnią w naszym życiu i przed jakimi stoją zagrożeniami?

„Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia” – to zdanie przypisywano przez lata Albertowi Einsteinowi. Dziś biolodzy biją na alarm, a organizacje proekologiczne organizują kolejne akcje na rzecz ratowania zmniejszającej się populacji owadów, od których zależy nasze życie i życie naszej planety. Dzień Pszczoły to dobra okazja aby poznać życie i zwyczaje tych niezwykłych stworzeń oraz skłonić nas do refleksji jak możemy pomóc ocalić ich życie.

A oto pszczoły w literaturze dla najmłodszych czytelników:

 1. Dlaczego jeże mają kolce, pająki plotą sieci, pszczoły robią miód i kilka innych opowieści / Václav Šuplata
 2. Opowiem ci, mamo, skąd się bierze miód / za pszczołami latała Katarzyna Bajerowicz
 3. Owady i inne małe zwierzęta / Emily Bone
 4. Pan Łasuch Miś / Adam Święcki
 5. Pszczoła / Britta Teckentrup
 6. Pszczoły / [w:] Złota księga bajek. Przygody Tomka i przyjaciół
 7. Pszczoły / Piotr Socha
 8. Pszczoły miodne i niemiodne / Justyna Kierat
 9. Pszczółka / Kirsten Hall, Isabelle Arsenault
 10. Słodki domek / Zbigniew Dmitroca
 11. Wielkie prace małej pszczoły / Cecylia Lewandowska

Data: 20 maja 2020

Miejsce: Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa

Strona Internetowa przygotowana z zadania „Rosnę z książką za pan brat” w ramach programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowane ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków finansowych Urzędu Miasta Jelenia Góra.