„O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą” / Paulina Płatkowska (opowiadanie dla dzieci 4+, 37 str., 2022)

„O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą” / Paulina Płatkowska (opowiadanie dla dzieci 4+, 37 str., 2022)

Z okazji nadchodzącego Wielkiego Dnia Pszczół (8 sierpnia), na ten tydzień dobrałyśmy wyjątkową w temacie książkę.

Bywa, że nie umiemy się pogodzić z rolami, które zostają nam przypisane. Bywa, że wybrane obowiązki są dla nas uciążliwym ciężarem, na który mamy ochotę nieustannie narzekać. Właśnie z takim problemem borykała się młoda pszczoła Stefania. Niedawno podjęła role zbieraczki i wydawało jej się, że wszystkie inne owady albo próżnują, albo cieszą się słońcem. Tylko jej gatunek był skazany na nieustanną pracę w upalne, letnie dni. Chociaż porównując swoje obowiązki do roli innych pszczół, wiele dowiedziała się o organizacji ula, wciąż nie była zadowolona z ciągłych lotów i noszenia ciężkiego pyłku. Czy coś zdołało zmieć jej zdanie?

Bardzo sympatyczna i pouczająca książka, z dobrym morałem. Zrozumie ją nawet małe dziecko, dowiadując się przy okazji, co dzieje się wewnątrz ula, jaką rolę pełnią pszczoły w przyrodzie i dlaczego warto doceniać pracowitość.  Dobór imion dla pszczół – przekomiczny. Proste, pełne geometrycznych wzorów ilustracje Oli Krzanowskiej dobrze współgrają z treścią i pomagają poznać elementy pszczelego sposobu organizacji, o których mowa w tekście. Podobnie okładka, która nawet kolorystyką przywodzi na myśl pszczoły i plastry miodu.

Po książkę zapraszamy do Biblioteki Dziecięco-Młodzieżowej, do działu dla najmłodszych. Tam też kilka ciekawych pozycji na ten temat, takich jak: „Pszczoła” Britty Takentrup,  „Ania Robaczek ratuje pszczoły” Catrine Jacob, „Pszczółka” Kristen Hall, „Opowiem ci, mamo, skąd się bierze miód” Katarzyny Bajerowicz, „Wielkie prace małej pszczoły” Cecyli Lewandowskiej,  czy bezkonkurencyjnie rozwiewające wszelkie pszczele zagadki „Pszczoły” Piotra Sochy.

Dla bardzo małych odkrywców przyrody znajdą się kartonowe książeczki „Słodki domek” Zbigniewa Dmitroca oraz książka-zabawka „Mała pszczółka szuka drogi do domu”. Dla tych, co wolą książki pełne humoru, traktujące dany temat z lekkim przymrużeniem oka – „Dlaczego… jeże mają kolce, pająki plotą sieci, pszczoły robią miód i kilka innych opowieści” Václava Šuplata. W taki dzień nie może zabraknąć również kultowej „Pszczółki Mai”. Zapraszamy do zgłębiania pszczelich tajemnic i zajadania się zdrowym, słodkim miodem (ale nie podczas czytania ;)!).

Data: 7 sierpnia 2023

Miejsce: Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa

Strona Internetowa przygotowana z zadania „Rosnę z książką za pan brat” w ramach programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowane ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków finansowych Urzędu Miasta Jelenia Góra.