BDM: „BOOM2! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece”

BDM: „BOOM2! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece”

 

Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa wzięła udział w akcji „BOOM2! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece”, realizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Story House Egmont sp. z o.o. Otrzymaliśmy od organizatorów pakiet, w którym znalazły się komiksy, gry planszowe i magazyny dla dzieci, które wykorzystaliśmy podczas zajęć. W ramach tego wydarzenia zorganizowaliśmy warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym, których tematem były łamigłówki i logiczne gry planszowe. Celem naszego spotkania było podjęcie się różnych wyzwań, testów i gier, które poprzez zabawę, pokazać miały nam, które obszary naszego mózgu zostaną najbardziej zaktywowane. Chcieliśmy również pogłębić wiedzę o tym, jak działa ludzki organizm. Podczas spotkania wytężaliśmy nasze umysły oraz sprawdzaliśmy swoją pamięć i rozumowanie. Korzystając z prezentacji interaktywnej (multimedialnej), szukaliśmy par, odnajdywaliśmy wyjścia z labiryntów, zapamiętywaliśmy rzeczy, które widniały na kartach. Podczas tej zabawy dzieci rozwijały umiejętność pracy w grupie, zdobywając za prawidłowe odpowiedzi punkty dla swojej drużyny. Następnie przyszedł czas na rozgrywki stolikowe. Podczas spotkania zagraliśmy w logiczne gry planszowe i karciane,  takie jak:  Ubongo, Ubongo Trigo, Ubongo extreme oraz  Szkoła latania i Sen. Po zakończeniu rozgrywek każda z grup miała możliwość wypowiedzenia się na temat gry, w którą grała oraz przedstawienia swoich odczuć, jakie towarzyszyły im w trakcie rozgrywek. Jednomyślnie wszyscy stwierdzili, że granie w planszówki było dla nich przyjemnością, ale także treningiem umysłowym rozwijającym umiejętność logicznego myślenia. Chociaż grali w nie pierwszy raz, szybko nauczyli się zasad. Atrakcyjny dla dzieci również okazał się sam wygląd gier: kolorowe karty i kafelki oraz niepowtarzalne zadania. Wszyscy świetnie się bawili. Po bardzo emocjonujących chwilach nastał czas relaksu. Wykonaliśmy ćwiczenia relaksacyjne i odprężające, a także ćwiczące naszą koordynację ruchową. Zasłaniając oczy „poprawialiśmy” ostrość widzenia. Przeprowadziliśmy krótką zabawę „prawda-fałsz”, która dotleniła nasze mózgi i wprowadziła nas w jeszcze weselszy nastrój. Na zakończenie spotkania udaliśmy się do sali konferencyjnej, aby wspólnie obejrzeć krótką animację pt. „Jak działa mózg”. Po projekcji nastąpiła burza mózgów, która wprowadziła nas do dyskusji na temat zdrowego trybu życia. Akcja okazała się „strzałem w dziesiątkę!” Dzieci aktywnie uczestniczyły we wszystkich zadaniach. Wykazały się ogromną wiedzą i umiejętnościami. Chętnie się wypowiadały i obiecały nas odwiedzać i wypożyczać książki i gry planszowe. J

Uczestnikom dziękujemy za aktywny udział w zajęciach a organizatorom za możliwość uczestnictwa w projekcie i wzbogacenie biblioteki w nowe tytuły komiksów i gier, które będą cieszyć naszych Czytelników. Zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

Data: 7 listopada 2022

Miejsce: Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa

Godzina: 9.00

Strona Internetowa przygotowana z zadania „Rosnę z książką za pan brat” w ramach programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowane ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków finansowych Urzędu Miasta Jelenia Góra.