Czytankowo – zwierzęcy luty: Kocie hałasy

Początki kociego gatunku sięgają 40 mln lat wstecz, a za jego praprzodka uznaje się kreodonty – ssaki mięsożerne, które żyły 70 mln lat temu.

Najstarsze ślady wskazujące na duchowe więzi kota z człowiekiem odkryto na cypryjskiej wyspie leżącej na Morzu Śródziemnym. W jednym z grobowców znaleziono starannie pochowane szczątki człowieka i zwierzęcia liczące 9500 lat. W starożytnym Egipcie koty nie tylko chroniły zboże przed gryzoniami. Otaczano je wielką troską i czcią boską, a po śmierci mumifikowano i grzebano w świątyniach.

Około 900 lat p.n.e. egipskie koty przybyły do Europy. Cieszyły się uznaniem i szacunkiem jako strażnicy zboża aż do czasów średniowiecza, kiedy to zaczęto uważać je za „posłańców ciemnych mocy” i tępić, obwiniając o wszelkie zło i nieszczęścia.

Na szczęście dla ludzi – koty jako gatunek przetrwały mroczne zakręty historii, by odbudować duchowe relacje z gatunkiem ludzkim. (GJ)

17 luty to Światowy Dzień Kota.

Data: 17 lutego 2021