BDM: „Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni. Razem łatwiej, radośniej, mądrzej i bezpieczniej”

Trenujemy empatię przed Gwiazdką.

Dzięki wsparciu Fundacji Orange w Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze przeprowadzone zostało spotkanie dla dzieci z dwóch jeleniogórskich przedszkoli. W wydarzeniu, które odbyło się 29 listopada br., uczestniczyły Iskierki z Miejskiego Przedszkola nr 2 oraz Sówki z Miejskiego Przedszkola nr 4. W obydwu grupach razem z dziećmi z Polski funkcjonują również dzieci z Ukrainy. Imprezę rozpoczęliśmy od zabaw integracyjnych, podczas których dzieci poznały imiona swoich rówieśników. Dzięki zabawie z kłębkiem wełny stworzyliśmy sieć łączących nas zainteresowań oraz dowiedzieliśmy się, czym wyróżniamy się spośród innych. Wspólna zabawa kolorową chustą animacyjną przyniosła dzieciom wiele radości i ułatwiła wzajemną integrację. W kolejnej części wydarzenia dzieci, rozwiązując przygotowane zagadki literackie, wykazały się sporą wiedzą dotyczącą tytułów bajek oraz występujących w nich postaci. Dużą dawkę emocji przyniosło uczestnikom odgadywanie kalamburów, które dla swoich podopiecznych rysowały wychowawczynie. Po zmaganiach umysłowych przyszedł czas na zabawę ruchową. Przedszkolaki wspaniale naśladowały dynamiczne tańce zaimprowizowane przez bibliotekarzy. Następne zadanie polegało na dobrej współpracy w drużynie. Każdy w grupie otrzymał polecenie, a wspólnie należało zdecydować o sposobie jego wykonania. W kolejnym działaniu wszyscy zaprezentowali swoją niesamowitą kreatywność. Z wyciętych wcześniej elementów, każdy samodzielnie wykleił na swoim kartoniku postać Mikołaja. Dzieci przekazały sobie nawzajem świąteczne kartki i przygotowane dla nich upominki przy tym obdarzając się wzajemnie miłymi życzeniami. Grupom przedszkolnym wręczone zostały dyplomy upamiętniające nasze wydarzenie.

Na zakończenie wspólnie podsumowaliśmy przebieg spotkania. Przedszkolaki przyznały, że podczas różnych zadań, wszyscy w grupie okazali się ważni i potrzebni, a tylko pomagając sobie nawzajem, mogli wspólnie osiągnąć zamierzony cel. Zabawa przyniosła im wiele radości i dostarczyła dużo pozytywnych wrażeń.

Przygotowane działania pobudziły dziecięcą kreatywność, wzmocniły integrację z rówieśnikami i dały satysfakcję z dzielenia się swoją wiedzą. Spotkanie zachęciło dzieci do wyrażania swoich emocji oraz do dostrzeżenia uczuć i potrzeb swoich rówieśników.

Dziękujemy wszystkim osobom, które popularyzują czytelnictwo wśród najmłodszych dzieci i zaangażowały się w przeprowadzenie tego ciekawego wydarzenia, a Fundacji Orange za dofinansowanie imprezy.

Data: 29 listopada 2023

Godzina: 10.00