Zamieszkujące jeziora smoki, demony kryjące się pod postacią klonów palmowych, dzielni wojownicy, rozsądne i gospodarne żony, lilipucich rozmiarów dzieci, pełna poświęcenia miłość ratująca przed suszą albo odwaga, która ocaliła świat od wiecznej ciemności. To tylko część motywów, które znajdziemy w baśniach zebranych spośród wielu chińskich ludów i szczepów. Bogactwo kulturowe dawnych Chin przejawia się również w licznych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie opowieściach, mających wyjaśnić człowiekowi przeszłości, jak funkcjonuje świat. Bez naukowych badań, bez specjalistycznych sprzętów – poprzez obserwację i wyobraźnię.
Baśnie są bogato ilustrowane, a obrazki stylizowane na dawne chińskie malarstwo. Duża czcionka ułatwia czytanie. Poza motywami fantazyjnymi, wiele dowiemy się także o problemach ówczesnej ludności i niełatwej dla prostego, biednego Chińczyka sytuacji politycznej. W treści nie brak pewnych, uniwersalnych treści, które warte są ponownego odczytywania i przypominania. Przykładem jest ta, że warto cieszyć się z tego, co się ma i kim się jest, bo może to być najlepszy i najbardziej dopasowany do nas scenariusz.
Te baśnie różnią się od naszych rodzimych, mogą więc zadziwiać i zastanawiać, ale dzięki temu otwierają umysł na inność, jaką znajdziemy w każdej obcej nam kulturze . dzięki temu może pomogą nam ją nieco lepiej zrozumieć.
Książkę „Żółty Smok. Baśnie chińskie”, wraz z tomami dawnych opowieści z innych stron świata, znaleźć można na półkach Biblioteki Dziecięco-Młodzieżowej, w dziale baśni.
Tekst i zdjęcia: mm