„Zdalna babcia” Barbara Gawryluk (krótkie opowiadania 4+, 32 str., 2022)

Za nami Dzień Babci i Dzień Dziadka, jednak nie każde dziecko miało okazję spotkać się ze swoimi dziadkami, czasami przeszkodą była odległość, czasami stan zdrowia lub finanse. Są jednak takie opowieści, które podsuwają dziecku  inne ciekawe rozwiązania…

Oto książka opowiadająca na potrzeby współczesności – babcia łączy się przez telefon z wnuczką Zosią, by na kamerce prowadzić z dziewczynką rozmowy, bawić się i oglądać plastyczne dzieła. To dobra książka dla wszystkich tych dzieci, których babcie mieszkają daleko i nie mogą często przyjeżdżać. W tekście znaleźć można garść dobrych wskazówek, rad i trudności, z którymi można spotkać się, wybierając taki zdalny sposób kontaktu.

Mamy tu sytuacje, w których rodzice są chorzy, w których wnuczka je śniadanie czy pokazuje przez kamerkę sztuczkę, której nauczyła swojego psa, wspólne świętowanie urodzin lub Dnia Babci itp. Właściwym podsumowaniem opowiadań jest ostatnie, które pokazuje, że najlepiej jest jednak spotykać się na żywo, bo nic nie zastąpi przytulenia i bliskości drugiej osoby.

Ilustracje Oli Szpunar są bardzo kolorowe, dopasowane do dziecięcej stylistyki – jakby rysowane kredką. Różne stroje, dużo różu i serduszek oraz żeńska bohaterka sprawiają, że tom jest wyraźnie dedykowany dla dziewczynek.

Tę książkę można znaleźć w Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej, w dziale opowieści dla najmłodszych.

Tekst i zdjęcia: mm

Data: 22 stycznia 2024