„Thorgal” to kultowa seria komiksów w nordyckim klimacie, opowiadająca o odważnym wojowniku, starającym się podążać za głosem serca i przeciwstawiać woli starożytnych bogów. Pełna dynamiki i błyskotliwych pomysłów saga Jeana Van Hamme’a i Grzegorza Rosińskiego doczekała się preqelu autorstwa Yann le Pennetiera i Romana Surżenko, pt. „Młodzieńcze lata”. Tym razem sięgamy do przeszłości bohatera, gdzie dziecko „przybyłe z gwiazd” widzimy jako dorastającego chłopca powoli dojrzewającego do roli męża i sławnego woja.
Wybrany przeze mnie tom – „Grym”, to bardzo widowiskowe i trzymające w napięciu domknięcie wątków z poprzednich komiksów tej dodatkowej serii. Najlepiej opowieść tę czytać jako całość od 1 do 11 tomu, ale zaczynając od tomu 7 – „Sinozęby” (gdzie pojawia się jeden z najbardziej wyrazistych i pozbawionych skrupułów antagonistów) również można się zorientować w akcji, która na kolejnych stronach jest coraz bardziej wartka i niesie w sobie wiele różnorodnych emocji, włącznie z najbardziej poruszającymi umysł i serce historiami.
Świetnie wykonane rysunki Romana Strużenki kadr po kadrze ukazują to, co najważniejsze, umiejętnie poruszając emocjonalne struny. Autor dba przy tym o realia dawnych czasów w stroju, wyglądzie i wyposażeniu osad oraz domostw, a przy tym artystycznie łączy różne wyobrażenia dawnych bóstw. Autentycznie ukazany ruch, emocje na twarzach, sceny walki i ucieczki to wszystko sprawia, że czytanie tego komiksu to prawdziwa uczta wyobraźni.
„Grym” to genialne ukoronowanie wątku z „Młodzieńczych lat”, jest to jedna z takich fabuł, które pozostają w pamięci i warto do nich wracać. Odpowiednio dynamiczna, wciągająca, wzbudzająca moralne sprzeciwy i dylematy, z wyrazistymi charakterami i ze słodko-gorzkim finałem. Ten tom ma wszystko to, czego potrzeba, by na chwilę bez pamięci zatonąć w snutej przez tekst i obraz opowieści. Polecam dla starszej młodzieży i dorosłych.
Komiksy o Thorgalu (pierwotna seria, „Młodzieńcze lata”, „Louve” i „Kriss de Valnor”) czekają na wypożyczenie w Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej i w naszej specjalnej przestrzeni dla młodzieży o nazwie „ZAKAMAR”.
Tekst i zdjęcia: mkc