W te (niestety, kończące się już) wakacje nasi młodzi czytelnicy mieli możliwość zasmakowania przyszłości. Pod koniec lipca i w każdy wtorek sierpnia Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa wraz z firmą Cyberjelonki zapraszała na odkrywanie tajników wirtualnej rzeczywistości, interaktywnych gier ruchowych i drukarek 3D. Zajęcia były skierowane do dzieci w wieku 6 – 13 lat.
Pod hasłem: „Przygoda na wyciągnięcie ręki: Laboratoria Przyszłości” ukrywały się, poprzedzone zajmującymi wykładami, warsztaty z: obsługi gogli wirtualnej rzeczywistości, programowania przyjaznych robotów Photon, nauki robotyki z LEGO SPIKE, drukowania za pomocą drukarki 3D i drukowania własnych projektów z pomocą długopisów 3D.
Zajęcia po zajęciach dzieci odkrywały kolejne poziomy wiedzy związanej z VR, drukowaniem przestrzennym i podstawami programowania.
25 lipca prezentowane były różne, kolorowe figurki stworzone z pomocą drukarki 3D wraz z objaśnieniami zasad jej działania. Poza nimi pojawiły się również części i przedmioty użytku codziennego, choć te nie wzbudziły już tak wielu dziecięcych „ochów” i „achów”, to pokazały jak funkcjonalnym i perspektywicznym przedmiotem może być taka drukarka. Uczestniczy mieli też możliwość pierwszych zabaw z goglami VR i skoordynowaną z rzutnikiem interaktywną matą do gier. Brzmi skomplikowanie? A było po prostu świetną zabawą! Powstały także pierwsze drukowane projekty – motylki, grzybki czy lody w wafelku.
1 sierpnia wiele się działo. Furorę robił przypominający pieska robot, dzięki któremu dzieci mogły poznać proste hasła z dziedziny robotyki. Z pomocą długopisów na filamenty drukowane były sery dla myszki, grzybki, palmy i wiele innych. Dodatkowo do naszej biblioteki napłynęło sporo fanów Minecrafta i klocków LEGO. Na dodatkowych zajęciach dzieci poznawały podstawy grania w tę popularną, internetową grę. Dowiadywały się także o różnych trickach konstrukcyjnych, by później przenieść swoje wirtualne projekty na modele z kolorowych klocków. Budowle wyglądały naprawdę imponująco, o czym możecie przekonać się, oglądając poniższe zdjęcia.
8 sierpnia wśród informacji na wykładzie pojawiły się zachęty do kreatywnego myślenia obrazami, a także nawiązania do drukarek żywności, które potrafią nadać zupełnie nowy kształt znanym potrawom. Robot Photon ponownie wzbudzał spore zainteresowanie i tym razem długopisy 3D poszły w ruch, aby wydrukować małe modele robocików. Każdy z uczestników mógł się również na chwilę oderwać od rzeczywistości, by przeżyć przygodę w świecie VR.
22 i 29 sierpnia, po części wykładowej, powstały kolejne, tym razem już bardziej funkcjonalne projekty, jak okulary, sztućce i pudełeczka. Pokazywane były także wydrukowane w różnych kolorach serduszka, świnki i żabki, które mogą posłużyć za ciekawe gadżety i pamiątki. Poza interaktywnymi, wyświetlanymi na podłodze naszej czytelni dla najmłodszych grami, wśród których pojawiły się te sprawnościowe, koordynacyjne lub edukacyjne, dużym zainteresowaniem cieszyły się również nasze piankowe klocki, z których uczestnicy warsztatów zbudowali prawdziwą fortecę!
W ten pobudzający wyobraźnię i kreatywność czas czytelnicy mieli możliwość skorzystania z szablonów lub stworzenia własnych projektów, które później z pomocą kolorowych filamentów przemieniali na figury przestrzenne. Te przedmioty, wraz z wydrukowanymi na specjalnej drukarce breloczkami z imieniem, mogli zabrać po zajęciach do domów, by przypominały im o tym radosnym, wypełnionym fascynującą nauką czasie.
Firma Cyberjelonki (https://www.facebook.com/cyberjelonki/) koncertowo przeprowadziła naszych czytelników przez technologiczne meandry, ucząc i bawiąc. Dziękujemy!
Zajęcia zrealizowane w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Tekst: mm
Zdjęcia: ks, gj, mm