„Projekt Barnabek” Terry, Eric  i Devin Fan (opowiastka fantastyczna dla dzieci 5+, 74 str., 2021)

Tajne laboratorium, nieudane projekty, rekombinacje genetyczne… Nie są to typowe elementy opowiadań dla dzieci, więc „Projekt Barnabek” jest tym bardziej wyjątkowym tekstem.  Mimo, że dedykowana dla dzieci, książka spodoba się również dorosłym. Pod uproszczoną otoczką i skróconym dla młodszego czytelnika tekstem kryje się drugie dno, bo Barnabek pokaże nam prawdę o poczuciu własnej wartości, o życiu pod kloszem (dosłownym i metaforycznym), pogoni za doskonałością, o wytrwałości i sile pracy zespołowej.

Co do grafiki, dla mnie jest zachwycająca. Ten zamknięty pod kloszem myszosłonik z okładki jest wyjątkowo rozczulający i wraz z tytułem tworzy idealną podstawę pod temat przewodni. Gdy zajrzymy na tylną okładkę, ujrzymy pustą podstawkę i rozbity słój, co też jest pobudzającą wyobraźnię podpowiedzią. Ilustracje są bogate w szczegóły, silnie bazujące na grze światła, symetrii oraz kontrastowym cieniowaniu. Przez większość tomu używane barwy są stonowane, bardziej intensywne w świecie na zewnątrz, a przejaskrawione dopiero wtedy, gdy mamy do czynienia ze sztucznie uzyskaną „doskonałością”. Pomocne we wczuwaniu się w klimat tajnych eksperymentów są rozrysowane akta (na których znajdziemy również imiona bohaterów), zielone skafandry naukowców oraz pełne rur i ekranów laboratorium z wielkim nieudanym eksperymentem. Odkrywanie każdego ze szczegółów ilustracji to świetna zabawa.

Książka uczy, że nie wolno się poddawać, że nazwanie cię porażką, wcale nie oznacza, że masz się uważać za kogoś do poprawki, gorszego sortu, że wolność jest ważniejsza od wygodnego życia. Choć teksty są krótkie, to celne i dobrze przemyślane, a opowiadana historia skrywa w sobie wielkie bogactwo. Choć w Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej znajdziecie książkę w dziale dla najmłodszych, to polecam ją dla małych i „większych” czytelników – jest warta odkrycia.

Tekst i zdjęcia: mm

Data: 30 listopada 2023