„Poradnik hodowcy aniołów” Grzegorz Kasdepke (powieść fantastyczna, 2012, 119 str.)

Bohaterką książki jest jedenastoletnia Marta, dziewczyna, która razem z rodzicami i młodszym bratem mieszka u cioci Ireny, na warszawskiej Chomiczówce. Domownicy często się kłócą, rodzice dużo pracują, a mama codziennie sięga po butelkę wina. Nic dziwnego, że Marta nie spieszy się w drodze powrotnej ze szkoły. Pewnego dnia z balkonu mieszkania dziewczynka dostrzega pana Bogdana, który zachęca do lotu anioły… To zachęca nastolatkę do samodzielnych wypraw na ogródki działkowe.

Ciekawym zabiegiem jest przetykanie kolejnych fragmentów powieści, poradami dla hodowców aniołów (gdzie kryje się sprytna sugestia do świadomego rodzicielstwa). Zabieg błyskotliwy, powodujący, że powieść nabiera bardzo indywidualnego charakteru i zapada w pamięć. Samą treść poleciłabym bardziej rodzicom, niż dzieciom, bo oczami dziecka pokazuje ona problem skłóconej rodziny oraz przemyca ważne przypomnienia o odpowiedzialności za nasze dzieci i ich szczęście.

Ilustracje Łukasza Samsonowicza są mocno niepokojące. Wykrzywione, w przytłumionych barwach i z wykoślawionymi, mocno obrysowanymi postaciami. Całość odmalowuje ponurą, miejską rzeczywistość oraz świat dziecka samotnego, pozbawionego należytej uwagi i miłości. W takiej sytuacji kolorowe, radosne rysunki nie korespondowałyby z tekstem, jednak te są na tyle odpychające, że paradoksalnie przyciągają uwagę. Estetyka trudna do przełknięcia, ale uzasadniona. Układ tekstu przejrzysty, łatwy do czytania.

Grzegorz Kasdepke jest popularnym autorem książek dla dzieci, ale w tym tekście autor prezentuje zupełnie nowy styl. Tytuł warty uwagi. W naszej Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej „poradnik” ten można znaleźć w dziale powieści fantastyczno-realistycznych.

Tekst i zdjęcia: mm

Data: 13 listopada 2023