„Pax. Tom 1 – Pal przekleństwa” tekst: Åsa Larsson, Ingela Korsell; ilustracje: Henrik Jonsson (powieść fantastyczno-realistyczna 14+, 150 str., 2015)

„Pax. Tom 1 – Pal przekleństwa” tekst: Åsa Larsson, Ingela Korsell; ilustracje: Henrik Jonsson (powieść fantastyczno-realistyczna 14+, 150 str., 2015)

 

Nastoletni bracia Alrik i Viggo, chodzący do szóstej i czwartej klasy, trafiają do kolejnej rodziny zastępczej. Ich trudne, burzliwe charaktery i kleptomańskie zapędy młodszego z nich sprawiają, że nieustannie wpadają w kłopoty. Tym razem Alrik podpada jednak komuś, kto nie gniewa się z powodu szkody, a który proponuje rekompensatę w formie odpracowania przewiny. Tak bracia trafiają do podziemnej biblioteki, która poza starymi księgami, kryje w sobie wiele mrocznych tajemnic. Bo dbający o to miejsce – Magnar i Estrid, nie są zwyczajnymi ogrodnikami, ani nawet bibliotekarzami. Czym jest klasztor Pax Mariae i do czego służy pal przekleństwa?

Na wstępnie możemy przyjrzeć się sylwetką głównych bohaterów i mapie miasteczka Mariefred z oznaczeniami najważniejszych miejsc akcji. Później, poza tekstem, napotykamy wiele kruczych motywów i czarno-białe ilustracje, które zajmują w książce kilkanaście stron i są stylizowane na komiksowe plansze.

Książkę czyta się szybko, znajduje się w niej dużo dynamicznych scen i dialogów, do tego krótkie opisy. Treści nawiązują do różnych mitologii i bestiariuszy, ale w bardzo szczątkowy sposób, może w kolejnych tomach autorzy pokuszą się o rozwinięcie tych tematów.

„Pal przekleństwa” to taka młodzieżowa przygodówka z dreszczykiem i motywem trudnej przeszłości oraz niedopasowania do rówieśników. Wyróżnia ją duża liczba ilustracji. Cała seria liczy 9 tomów, 7 pierwszych z nich możecie znaleźć w Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej w dziale fantastyczno-realistycznym.

Tekst i zdjęcia: mkc

 

Data: 22 kwietnia 2025

Miejsce: Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa

Strona Internetowa przygotowana z zadania „Rosnę z książką za pan brat” w ramach programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowane ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków finansowych Urzędu Miasta Jelenia Góra.