Któż z nas, będąc dzieckiem, nie lubił zatapiać się w magiczny urok legend i baśni? A te zebrane i napisane przez wielokrotnie nagradzaną Wandę Chotomską dodatkowo niosą ze sobą ważne morały, przypominając o uniwersalnych wartościach. Nie brak tam również odpowiedzi na takie pytania, jak: dlaczego Bałtyk jest słony, dlaczego w naszym godle występuje orzeł, czy skąd w Warszawie syrenka z mieczem i tarczą. W książce znajdziemy historie o postaciach z różnych obszarów tworzącego się państwa Polan, a więc: o Lechu, Czechu i Rusie, o Popielu i Mysiej Wieży, o Piaście i postrzyżynach jego syna Siemowita, o Smoku ze Smoczej Jamy, o Czarodziejskim Młynku z Wieliczki, o Warsie i Sawie, o Bazyliszku, o Złotej Kaczce, o Sielawowym Królu oraz o pięknej pasterce i księciu z Raciborza.
Ilustracje w książce (autorstwa Małgorzaty Flis) są stylizowane na dziecięce rysunki, jakby były wykonane kredkami świecowymi. Pełne koloru, dopasowane do treści, są dobrym uzupełnieniem tekstów. Nie brakuje w nich motywów zaczerpniętych z kultury słowiańskiej, jak: zausznice, dawne symbole słońca, posągi Światowida, charakterystyczne dla ówczesnych czasów ubiory, co sprawia, że i dorosły może zaczerpnąć z nich nieco wiedzy. Duża czcionka ułatwia czytanie, a każda strona jest graficznie dopracowana i przemyślana. Bardzo starannie wykonana książka.
Polecam każdemu, niezależnie od wieku, a szczególnie zachęcam do rodzinnego czytania i objaśniania. Warto znać polską historię, ta książka w przystępny sposób daje dziecku pojęcie o tym, jakie były początki naszego narodu i jakimi niezwykłymi opowieściami karmili się nasi przodkowie. Kilka egzemplarzy znajdziecie w Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej, w sekcji „Baśnie”.
Tekst i zdjęcia: mm