„Kocie ścieżki: Japonia” Jola Jaworska (ilustrowany przewodnik 5+, 141 str., 2021)

„Kocie ścieżki: Japonia” Jola Jaworska (ilustrowany przewodnik 5+, 141 str., 2021)

To jedna z najładniej ilustrowanych książek, jakie miałam w ręku (i nie chodzi tylko o urocze rysunki kotów). Przy tym w środku kryje się przejrzyście rozmieszczony tekst, który daje nam obraz najważniejszych elementów, na jakich opiera się Kraj Kwitnącej Wiśni. Piękna, nieprzesadzona estetyka, pastelowe barwy, kojarzące się japońskim stylem czcionki, sposób oznaczenia rozdziałów oraz umieszczone na dole stron i na końcu książki mini-słowniczki (prezentujące wymowę i pisownię) wspaniale oddają klimat opisywanego miejsca i porywają nas daleko na skupisko japońskich wysepek na Oceanie Spokojnym.

Nie jest to typowy przewodnik, treść jest podana bardziej w formie krótkich opowiadań, które będą zrozumiałe zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jola Jaworska wybrała sporo ciekawostek, które zapisane są krótko, bez zbędnych komplikacji i nadmiaru objaśnień. Śliczny kotek Kotaru w osobie naszego przewodnika to dodatkowa zachęta dla młodszych (i starszych entuzjastów kotów), by odczytywać i oglądać kolejne strony. Książka nie jest długa, ale dzięki niej możemy: poznać podstawową geografię Japonii oraz najważniejsze z tamtejszych świąt, prześledzić typowy jadłospis i obejrzeć mieszkanie oraz codzienne zwyczaje typowego Japończyka, odwiedzić Tokio, prześledzić historię kimona, a także sięgnąć do czasów samurajów i ninja. Nie zabraknie też fragmentów o japońskich kotach – o roli kota na dworze cesarskim czy o kocich wyspach.

Jako że uwielbiam Japonię i koty, jest to książka jakby stworzona dla mnie i odczytywałam kolejne strony z ciekawością i z wielką estetyczną przyjemnością. Szczerze ją więc polecam, bo to lekki, idealny wstęp przed bardziej rozbudowanymi przewodnikami i książkami opisującymi japońską kulturę oraz historię. Najlepiej siadać do lektury całą rodziną i wspólnie poznawać tę oryginalną, opartą na dbałości i posłuszeństwie kulturę. Książkę możecie odnaleźć w BDM, w naszym księgozbiorze popularno-naukowym, wśród przewodników po obcych krajach.

Tekst i zdjęcia: mkc

 

Data: 28 lutego 2024

Miejsce: Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa

Strona Internetowa przygotowana z zadania „Rosnę z książką za pan brat” w ramach programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowane ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków finansowych Urzędu Miasta Jelenia Góra.