„Dziwo” Zadie Smith i Nick Laird (ilustrowana opowiastka o akceptacji  4+, 32 str., 2023)

Dziewczynka Kit ma urodziny. W prezencie dostaje zwierzątko, różni się jednak ono od innych domowych zwierząt. Odmienne przyzwyczajenia i wygląd sprawiają, że nazywają je dziwem. Próby upodobnienia się do reszty domowników nie przynoszą dobrych efektów i Niespodzianka wpada w dość osobliwe ręce, których właścicielka jest żywym dowodem na to, że bycie dziwnym to nic złego.

Treści w książce jest mało – jedno lub kilka zdań na stronę. To ułatwia zrozumienie historii małemu czytelnikowi, jak i samodzielne jej odczytywanie, choć zdecydowanie zubaża fabułę i sam tekst niespecjalnie pobudza wyobraźnię. Może z powodu tego, że konstrukcja zdań jest mało plastyczna, za to bardzo prosta, więc łatwa do odczytania dla dziecka.

Największym atutem książki jest jej strona graficzna. Ilustracje wykonała Magenta Fox, która w ciekawy sposób osiągnęła płynność fabuły w niektórych fragmentach, dzieląc stronę na trzy części. Bogate w elementy drugie plany oraz mnogość szczegółów sprawiają, że dziecko może z zajęciem odkrywać wszystkie składowe obrazków i opowiadać rodzicowi o tym, co dokładnie się na nich znajduje. Bardzo podoba mi się zaprojektowana kontrastowo do reszty, czarna okładka z kolorowym tytułem i tylko jedną, wyraźnie widoczną postacią. Oświetlona reflektorem z góry świnka morska w swoim stroju do judo i z lekko zaciętą, a lekko zdziwioną minką wygląda przeuroczo i idealnie ilustruje główną problematykę książki.

Autorami tekstu jest małżeństwo z Londynu – Zadie Smith („O pięknie”, „Łowca autografów”, „Białe zęby”, „Widzi mi się”) i Nick Laird, oboje zazwyczaj piszą dla dorosłych, więc „Dziwo” to ich debiut na rynku literatury dziecięcej. Sądzę, że całkiem udany, więc może w przyszłości spod ich ręki wyjdzie więcej dziecięcych, poruszających warte uwagi opowiastek.

Warto przypominać dziecku, że odmienność to nic złego i że nie musimy się wstydzić naszych pasji, gdy inni ich nie rozumieją, wybierając własne rozrywki. Lepiej poczekać aż zechcą, byśmy je zaprezentowali i tym samym ubogacali siebie nawzajem. Dlatego, że właśnie różnorodność jest tym, co czyni nasz świat tak pięknym i interesującym. „Dziwo” znalazło swoje miejsce w Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej, w dziale „Bajeczki, powiastki dla najmłodszych”.

Tekst i zdjęcia: mm