Zimowe Czytankowo: Dziadek Mróz

Nie ma bardziej zapracowanej postaci jak Święty Mikołaj. Chociaż na co dzień zamieszkuje mroźną, daleką Laponię na Biegunie Północnym, każdego roku pragnie obdarować upominkami dzieci na całym świecie, a na dodatek znajduje czas na czytanie olbrzymich stosów listów i podziękowań. Pomagają mu w tym zwinne i urocze elfy, żeby wszystkie paczki trafiły na czas do swoich odbiorców.

W różnych częściach świata Święty Mikołaj ma inne nazwy i czasem i inne odpowiedniki. W prezentowanej bajce tą postacią jest Dziadek Mróz, który pochodzi z Rosji i obdarowuje dzieci prezentami w dzień Nowego Roku.

Dzień 6 grudnia jest jednocześnie pamiątką urodzin najprawdziwszego Świętego Mikołaja, biskupa Miry, który został świętym patronem żeglarzy, uczonych i uczniów, a także zwierząt, jak myszy czy wilki. To jednak zaledwie część jego opiekuńczej działalności. Mikołaj słynął ze swojej dobroci i hojności. Jego postać owiana jest szczyptą tajemnicy, kryjącą się w wielu legendarnych opowieściach o cudach, które czynił. Najbardziej jednak zasłynął z tego, iż pod osłoną nocy podrzucał ubogim ludziom pod drzwi i na parapety okien (a nawet przez komin 😉 ) rozmaite podarunki, których potrzebowali.

Pozostawił nam święty prostą prawdę: radość wypełnia tych, którzy otrzymują, ale jednocześnie wypełnia tych, którzy obdarzają.. (GJ)

Zatem… Radości nam wszystkim!

Świętego Mikołaja i jego fabrykę zabawek możesz zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=kM7UHL6xcwI

P.S. Oto adresy, pod które możesz wysyłać korespondencję do Św. Mikołaja

Julenissen’s Postkontor, Torget 4,
1440 Drøbak, Norwegia

Santa Claus, Arctic Circle,
96930 Rovaniemi, Finlandia

Santa Claus, North Pole, Canada, H0H 0H0

 

 

 

Data: 6 grudnia 2020

Miejsce: Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa

Strona Internetowa przygotowana z zadania „Rosnę z książką za pan brat” w ramach programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowane ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków finansowych Urzędu Miasta Jelenia Góra.