Czytankowo – zwierzęcy luty: Mały miś polarny

Człowiek spotkał niedźwiedzia polarnego przed tysiącami lat, kiedy zawędrował w mroźne obszary bieguna Północnego, czyli Arktyki. Na początku używał jego futra i tłuszczu z umiarem i szacunkiem dla tych niezwykłym zwierząt, z czasem jednak na północne tereny zawitali uzbrojeni myśliwi. Polowania bez ograniczeń doprowadziły do sytuacji, iż niedźwiedzie polarne jako jedne z pierwszych uznane zostały za gatunek zagrożony wyginięciem. Prawne ograniczenie polowań przywróciło liczebność gatunku, jednak pojawiło się nowe zagrożenie – topniejący lód wskutek ocieplenia klimatu. A jak wiemy, to właśnie lód jest podstawowym środowiskiem życia niedźwiedzi polarnych. Ponieważ zmiany klimatyczne w dużej mierze spowodowała działalność człowieka, to można powiedzieć, że Twoim wysiłkiem, umiarem i mądrością możesz ocalić niejeden zagrożony gatunek. (GJ)

27 luty to Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego.

Data: 27 lutego 2021