„Chłopiec pochłania świat” / Trent Dalton

Mundial trwa w najlepsze, stając się okazją do oglądania bardzo egzotycznych reprezentacji. Dla mnie odkryciem jest zespół z Australii, biegają szybko jak strusie i kopia jak kangury, ich gra ma elementy dzikości i braku kompleksów. Dla mnie petarda. Skoro piłkarze z antypodów tak grają, to jak piszą tamtejsi pisarze?
Trent Dalton mógłby należeć do krajowej reprezentacji, pisze dziko i bez kompleksów. Jego „Chłopiec pochłania świat” to literacki hattrick, fabuła ogień, język świetny, kwiecisty, z poczuciem humoru i twardzi bohaterowie, bohaterowie to sól tej książki. Co nam oferuje autor? Cofnijmy się o jakieś 40 lat. Przenieśmy się do Brisbane, do dzielnicy uchodźców z Polski i Wietnamu, dealerów, narkomanów, wyjętych spod prawa degeneratów, brudu i narkotyków. Mieszka tu Eli Bell, dwunastolatek, matka była narkomanka, jej partner diluje, najlepszy kumpel to Slim z kryminalną przeszłością, okryty sławą uciekinier z kicia, starszy o rok brat August nie mówi, chociaż potrafi, w szkole ma wrogów, na ulicy też, a ojciec to pijak z napadami paniki… prawda, że ma szanse wyrosnąć na porządnego obywatela? A jednak Eli ma w tym wszystkim szczęście, szuka dobra, jest cholernie dociekliwy i spostrzegawczy, dzięki Slimowi i Augustowi nauczył się, że wszystko ma znaczenie, każdy najdrobniejszy szczegół może mu kiedyś uratować życie. To bardzo ważne, bo Eli stanął na drodze komuś, kto nie przebiera w środkach, kto szybciej chwyta za nóż, niż pomyśli. Chłopiec ma inną broń, miłość, wyobraźnię i słowa, chce opisać swoją historię, czuje, że powinien ujawnić, kto w tej grze jest dobry, a kto zły. Problem polega na tym, że wsadził palec w nie swoje sprawy i go stracił. Ma jednak mocnych przyjaciół. Ta historia z każdą stroną nabiera tempa, wciąga pięknym językiem o brzydkich sprawach, daje do myślenia, bawi, wzrusza, ale tak po chłopacku, tak z poklepaniem w plecy.
W sumie wiem, o czym dla mnie jest opowieść o Ellim, Auguście, Slimie… To próba znalezienia kontrastu, sfokusowania się na tym, co dobre, uznania ratunkowej mocy wyobraźni, pokonania czasu i wiary, że się uda. Kolejne jej rozdziały pokazują siłę braterstwa, szacunku i miłości, mówią, że wartość ma nawet dzieciak z dziurą w piżamie na tyłku, niemowa może więcej pokazać dłonią, a wyrzucony poza społeczny nawias bandyta jest sto razy lepszy od najlepszej piguły na postawienie na nogi. Niech wam w głowach lśnią ostre noże, bo to siła najsilniejsza!
Polecam, to książka o dorastaniu i wyrastaniu ze zła w dobre. Każdy może mieć fajne życie. Koniec, dla mnie, hmm… ale wiem, że Eli zasłużył sobie na taki J
Info: treść zawiera polskie wątki.
Info: treść zawiera wątki autobiograficzne.
Info: Netlix w sierpniu rozpoczął produkcję serialu na podstawie książki.
Książka dostępna w zbiorach Wypożyczalni.
JJ
#TeenAgeHardAge