BDM: Książka na każdą porę roku – „Pola na plaży”

Za drzwiami przedszkola czeka już lato. O tym co robić, aby wakacyjny relaks przebiegał dla wszystkich zdrowo i bezpiecznie, rozmawialiśmy z dziećmi z grupy „Słoneczka” na ostatnim już w tym roku szkolnym spotkaniu z cyklu „Książka na każdą porę roku”.

Zajęcia rozpoczęliśmy od głośnego czytania książki Gabrieli Rzepeckiej-Weiss pt. „Pola na plaży”. Wysłuchana historia posłużyła nam do rozmowy z dziećmi o ich wakacyjnych planach i marzeniach, a także o bardzo ważnej kwestii jaką jest bezpieczeństwo.

Jak miło i bezpiecznie spędzić czas na plaży? Jak wypocząć, doskonale się bawić, a jednocześnie nie przeszkadzać innym? Razem z Polą przedszkolaki odkryły osiem zasad udanego plażowania.

Przygody niesfornej dziewczynki rozbawiły przedszkolaków, ale Pola nauczyła także swoich rówieśników wielu nowych rzeczy, między innymi skutecznej ochrony przed słońcem, dbania o porządek na plaży, a także jakie są zasady bezpiecznej kąpieli w morzu.

„Słoneczka” dowiedziały się, że warto odpowiednio chronić się przed słońcem, jeśli nie chcemy się boleśnie poparzyć lub dostać udaru słonecznego. Dobrze jest też pamiętać, że dzieciom nie wolno wchodzić do wody bez opieki osoby dorosłej. By nie uprzykrzać innym pobytu nad wodą Pola przypomniała kilka zasad związanych z kulturalnym zachowaniem. Hałasowanie, śmiecenie, sypanie w innych piaskiem bądź chlapanie wodą, gdy nasi towarzysze nie mają na to ochoty – to nieodpowiednie zachowanie, które z pewnością może niektórym popsuć humor.

Przedszkolaki znają już plażowe zwyczaje, a ta wiedza z pewnością pomoże im w spokojnym i udanym odpoczynku wśród szumu morskich fal. Czas spędzony nad morzem może być bardzo przyjemny, ale tylko wtedy, gdy pamiętamy o zasadach bezpieczeństwa i plażowym sarvoir-vivre.

Na zakończenie spotkania dzieci wykleiły żaglówki, pokolorowały ilustracje i dorysowały morskie stworzenia.

Pozostaje nam życzyć radosnym dzieciakom z grupy „Słoneczek” samych słonecznych dni, wspaniałych, niezapomnianych przygód i bezpiecznych wakacji.

Data: 17 czerwca 2024

Godzina: 9.30