BDM: Dyskusyjny Klub Książki „Fraszka” – Uśmiech dla żabki

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, a już za tydzień, w pierwszy piątek października, przypada kolejne, radosne święto Światowy Dzień Uśmiechu. To doskonały czas na spotkanie z książką, zwłaszcza taką, która uśmiech ma już w samym tytule.

„Uśmiech dla Żabki” to historia o tym, jak wielką moc ma szczery uśmiech. Niczym serdeczne zaklęcie może zdziałać cuda i przemienić smutek w radość. Takim uśmiechem, pełnym miłości i troski, Pani Żabka chciała obdarzyć swoją córeczkę Małą Żabkę. Rodzicielka czuła, że właśnie teraz, kiedy sama jest w pracy, taki gest pocieszy jej dziecko. Uśmiech dla Żabki wyruszył w podróż, a leśni bohaterowie opowiadania nie zawiedli. Mimo nieoczekiwanych zwrotów akcji, jakie następowały po drodze, nieśli na swoich pyszczkach czułą przesyłkę. Różne przeszkody były powodem, że uśmiech dla Żabki przejmowały kolejne zwierzęta. Misja trwała bardzo długo, aż wreszcie to kaczka ostatecznie doręczyła przesyłkę Małej Żabce. Ta natychmiast rozpoznała uśmiech swojej mamy i rozpromieniła się radośnie.

Na spotkaniu, dzięki książkom przyrodniczym, dzieci poznały nazwy rodzimych żab, dowiedziały się, jaki jest cykl życiowy żaby i jak zmienia się jej wygląd w okresie jej rozwoju. W przerwie, między czytaniem a zajęciami plastycznymi, dzieci zaprezentowały żabie skoki, bawiły się w naśladowanie odgłosów żab oraz próbowały szybkim ruchem języka pokazać, w jaki sposób żaby łapią małe owady.

Na zakończenie spotkania dzieci wykonały portret Pani Żaby i jej córeczki obdarzając je pięknym uśmiechem od ucha do ucha.

Data: 29 września 2023

Godzina: 10.00