„Atlas smoków: jaszczurze plemię z różnych stron świata” tekst: Anna Claybourne, ilustracje: Pham Quang Phuc (książka popularnonaukowa 6+, 48 str., 2024)

„Atlas smoków: jaszczurze plemię z różnych stron świata” tekst: Anna Claybourne, ilustracje: Pham Quang Phuc (książka popularnonaukowa 6+, 48 str., 2024)

 

Ten niezwykle barwny atlas prowadzi nas przez kontynenty świata, śledząc najpopularniejsze opowieści o smokach i prezentując nam ich wyobrażenia. Smoki mogą mieć różne kolory, rozmiary, kształty, atrybuty i kryjówki. Jedne strzegą swoich skarbów i z zazdrości atakują ludzi, inne pomagają tym, którzy się do nich zwracają. Są smoki ziejące ogniem, takie z trującym oddechem i te, które są pozbawione owych złowrogich zdolności. Jedne mieszkają na lądzie, drugie w wodzie, trzecie wśród gwiazd, jeszcze inne szybują w przestworzach. Warto dowiedzieć się, gdzie je wymyślono i zapoznać się z ich (niełatwymi nieraz) imionami.

Ja najbardziej doceniłam umieszczone w tekście urywki mitologii opowiadające o bohaterach, którzy mierzyli się z konkretnymi bestiami. Cenna jest też różnorodność wybranych opisów smoków, które pozwalają porównać ich podobieństwa i różnice w różnych kulturach świata.

Ilustracje są przystosowane dla dzieci, a że jest ich bardzo dużo, nawet najmłodsi mogą zachwycać się bogatym, smoczym światem. Jak to w atlasie pojawiają się i mapy, na których zaznaczono przybliżone miejsca, z których wskazane smoki „pochodziły”.

Większość dawnych ludów na naszej planecie miało swoje smocze historie, które przekazywano z pokolenia na pokolenie. „Atlas smoków” zbiera te dawne opisy, upraszczając je tak, by nadawały się do odczytania nawet dla młodych czytelników. Polecam dla dzieci i ich rodziców jako wstęp do legendarnego smoczego świata i zachętę do dalszych literackich poszukiwań (tym razem w zbiorach baśni i podań). W Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej atlas ten znaleźć można w zbiorze popularnonaukowym. Zachęcam do wypożyczania.

Tekst i zdjęcia: mkc

 

Data: 18 lutego 2025

Miejsce: Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa

Strona Internetowa przygotowana z zadania „Rosnę z książką za pan brat” w ramach programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowane ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków finansowych Urzędu Miasta Jelenia Góra.