A czy wiesz, że w naszym kraju występuje ponad 470 gatunków pszczół? Czy słyszałeś kiedyś o miodzie cebulowym, majerankowym, miętowym lub wrzosowym? Widziałeś kiedyś wykonany z włókien drzewnych strój afrykańskiego zbieracza miodu?
Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół (8 sierpnia) chcemy przypomnieć o tych dzielnych, pożytecznych, będących symbolem pracowitości owadach i ich nieocenionej roli w środowisku. Bez nich przecież nie byłoby słodkiego, lepkiego, ciągnącego się i złocistego jak bursztyn miodu! A przy okazji nie można byłoby jeść i słodkich owoców, które tak uwielbiamy w ciastach, deserach lodowych czy w koktajlach, w końcu to pszczoły zapylają kwiaty, z których powstaje następnie owoc. Śmiało można orzec, że pszczoły to nasze wielkie przyjaciółki, stąd tak ważne jest, by je chronić. W tym celu zachęcamy, aby dowiedzieć się o nich więcej, szczególnie z dobrych książek, które można czytać wraz z dzieckiem, by odkrywać nowe ciekawostki i niezwykłe tajniki przyrody.
Polecamy naszą „pszczelą” bibliografię. Te książki dostaniecie u nas, w Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej. Warto się w nie zaopatrzyć przed tym, nim dziecko zapyta: „Mamo, tato, a jak powstaje miód?”.
Ania Robaczek ratuje pszczoły / Catrine Jacob
Dlaczego… jeże mają kolce, pająki plotą sieci, pszczoły robią miód i kilka innych opowieści / Václav Šuplat
Mała pszczółka szuka drogi do domu / Natalie Marshall
Opowiem ci, mamo, skąd się bierze miód / Katarzyna Bajerowicz
O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą / Paulina Płatkowska
Pszczoła / Britta Takentrup
Pszczółka / Kristen Hall
Pszczółka Maja i jej przygody / Waldemar Bonsel
Pszczoły / Piotr Socha
Słodki domek / Zbigniew Dmitroca
Wielkie prace małej pszczoły / Cecylia Lewandowska
Złota księga bajek : przygody pszczółki Mai / tekst Teresa Duralska-Macheta
oraz gra planszowa: Gra o miód
Zapraszamy do bzyczącej, słodkiej i lepkiej lektury (oczywiście z czystymi rękami!).
Tekst: mm