„Wybrane legendy o Karkonoskim Duchu Gór, Liczyrzepą zwanym, według autorów wcześniejszych” Ivo Łaborewicz (zbiór legend regionalnych 10+, 72 str., 2011)

„Wybrane legendy o Karkonoskim Duchu Gór, Liczyrzepą zwanym, według autorów wcześniejszych” Ivo Łaborewicz (zbiór legend regionalnych 10+, 72 str., 2011)

 

W tej książce formatu A4 kryje się wielkie bogactwo, bo aż 23 legendy o sławnym Duchu Gór (czy też Liczyrzepie, ale tego imienia nie warto wspominać na głos). Prezentująca bogactwo tutejszych kwiatów okładka, wraz z charakterystycznym widokiem na Śnieżkę od razu wprowadza czytelnika we właściwy klimat. Z tyłu ujrzymy za to kilka postaci ubranych w stroje typowe dla ówczesnej ludności z różnych grup społecznych.

Między okładkami znajdziemy: znaną legendę o tym, jak Duch Gór otrzymał swój przydomek Liczyrzepa, o walce z królem wód, o tajemniczym zielu lunarii (wedle prawideł zdolnym uśmierzyć niemal wszystkie choroby, a z jego pomocą wyprodukować można było złoto) oraz wiele opowieści moralizatorskich o pomocy uczciwym i dobrym ludziom oraz o karze dla oszustów i okrutników. Teksty pokazują również psotną naturę opiekuna Karkonoszy i jego upodobanie do dość makabrycznych przedstawień.

W książce znajdziemy sporo regionalnych ciekawostek – o cechu laborantów i innych dawnych rzemiosłach, o niedoli ludzi w czasach wojny, o ówczesnych sposobach spędzania wolnego czasu. Dowiemy się także, dlaczego Rówienka (polanka położona przy drodze z Karpacza Górnego na Śnieżkę) nazywana jest „Rzepiórową Kręgielnią”.

Barwne, malowane ilustracje Janusza Motylskiego dodają książce wiele uroku. Przedstawiają charakterystyczne dla Karkonoszy widoki (Śnieżka, Plac Ratuszowy Jeleniej Góry, leśne ścieżki, dawne wiejskie chałupy itp.), ówczesne stroje, charakterystyczną dla regionu roślinność, a czasem sceny z codziennego życia. Średniej wielkości  litery (w kilku miejscach zbyt zagęszczone, choć to tylko drobny mankament) oraz odmienna czcionka do każdego tytułu legendy ułatwia orientowanie się na stronie. Całość przyjemna dla oka.

Szczególnie polecam dla mieszkańców Jeleniej Góry i okolic oraz turystów, którzy chcą poznać nasze miejscowe legendy. Kilka egzemplarzy tego zbioru legend czeka na wypożyczenie w Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej w dziale baśni, podań i legend z regionu, a także na Filii nr 4 i w Dziale Regionalnym. Zapraszamy!

Tekst: mck

Data: 16 lipca 2024

Miejsce: Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa

Strona Internetowa przygotowana z zadania „Rosnę z książką za pan brat” w ramach programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowane ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków finansowych Urzędu Miasta Jelenia Góra.