„Wybrańcy”  Veronica Roth (powieść science-fiction 16+, 528 str., 2021)

„Wybrańcy”  Veronica Roth (powieść science-fiction 16+, 528 str., 2021)

 

Znacie i lubicie serię „Niezgodna”? Jej autorka napisała także inną książkę… Lepszą!

15 marca 2010 roku, w Chicago, grupa Wybrańców pokonała siejącego spustoszenie mordercę zwanego Mroczny. Tę informację mamy podaną na tacy, wszystkie inne będziemy musieli odkryć na kolejnych kartach, bo akcja książki przenosi nas w czasy, w których makabryczne zdarzenia trwają już tylko we wspomnieniach mieszkańców amerykańskiego miasta. Dziesięć lat po triumfie Wybrańców widzimy ich w zupełnie innych rolach. Drużyna bohaterów wciąż jest uwielbiana i uważnie śledzona przez media, lecz  jako idole nie mają najprostszego życia, szczególnie, że przeszłość skrywa sekrety, które mogą rzucić zupełnie inne światło na ich chwalebny czyn.

Ta książka ukazuje heroizm od zupełnie innej strony, na katach nie brakuje takich pojęć jak: syndrom stresu pourazowego (PTSD), narkomania, uporczywe media, męczący napór tłumu fanów rządnych autografu i zdjęć z bohaterami, wciąż rozdrapywane rany przeszłości, a nawet samobójstwo. Z drugiej strony mamy wiele futurystycznie brzmiących pojęć, jak Projekt Ringer czy Wizja Prekognitywna #545. Przynajmniej to znajdujemy w pierwszej części „Wybrańców”, bo kolejne dwie przenoszą nas w bardziej… alternatywne przestrzenie i tam już wiele rzeczy trzeba będzie sobie przedefiniować na nowo.

Z jednej strony jest dramatycznie – gorszy niż klęska żywiołowa Mroczny, którego nadprzyrodzona siła powodowała, że zarówno broń palna, jak i budynki zapadały się w sobie, to, że jednorazowo ofiar Wiru mogło być kilkadziesiąt tysięcy i sposób w jaki ten zabijał, Rezurekcjonista oraz jego armia wskrzeszonych żołnierzy czy straszliwa moc Igły Kościeja. Z drugiej mamy sceny z życia – spotkanie znajomych, zaręczyny, działania prospołeczne, wyprawy do baru itp. Nie brakuje też gwałtownych zwrotów akcji, anomalii i starożytnej, niezrozumiałej magii lub tej kształtowanej siłą woli.

Bardzo zaintrygował mnie pomysł na sformułowanie proroctwa i wizji Wybrańca – gdzie Kryteria Wstępnej Identyfikacji to: śmierć ojca i brata, narodziny w trakcie pełni księżyca, matka, z którą dziecko nie dzieli nazwiska, rzadka grupa krwi AB Rh-. Przy takim uwarunkowaniu przeszłości otrzymujemy zestaw różnorodnych i splątanych osobowościowo charakterów: zdolnego do poświęceń idealistę Matthew Weeksa, odpychająca od siebie wszystkich Sloane Andrews, oszalałą na punkcie mody, makijażu i Insta Esther Park, opanowaną manią prześladowczą Ines Mejia oraz Alberta Taylera Summersa, który trwale okaleczony po niewoli u Mrocznego, wpadł w narkomanię. Zwykle nie tak wyobrażamy sobie sztandarowych superbohaterów.

Po przeczytaniu całości mogę stwierdzić, że moją ulubiona postacią jest Mox. Nieco wycofany, mroczny geniusz z dość nieokiełznanymi talentami. Wielu jego motywacji nie pochwalam, ale zdecydowanie nadaje on akcji kolorytu i sprawia, że tajemnice, które musi odkryć czytelnik, stają się jeszcze bardziej splątane. Chłopak staje się również nieocenionym towarzyszem, gdy świat jaki znamy przybiera zupełnie nowy kształt.

„Wybrańcy” to jedna z najlepszych książek, jakie czytałam. Bardzo błyskotliwy pomysł na fabułę. Mamy tu thriller, urban fantasy, science-fiction i postapo w jednym, a dodatkowo startujemy w bardzo nietypowym momencie, kiedy zdaje się, że najciekawsze mamy już za sobą. Przy tylu stronach zdarzają się dłużyzny, lecz chęć poznania finału jest na tyle silnym motywatorem, by bez problemu dojść aż do ostatniej strony. Z racji obecności wulgaryzmów, niektórych z poruszanych tematów i dwóch scen erotycznych radziłabym sięgać po książkę czytelnikowi 16+ oraz dorosłemu. Dla młodszego odbiorcy niektóre sytuacje mogą być po prostu niezrozumiałe. Książkę znaleźć można w Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej (na półkach z literaturą science-fiction) i w Filii nr 8.

Tekst i zdjęcia: mkc

Data: 16 lipca 2024

Miejsce: Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa

Strona Internetowa przygotowana z zadania „Rosnę z książką za pan brat” w ramach programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowane ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków finansowych Urzędu Miasta Jelenia Góra.