„Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem” / Przemek Staroń

Rzadko sięgam do książek dla nastolatków, a już nigdy nie mam odwagi o nich pisać. Ten etap życia mam za sobą, ale doskonale pamiętam, że bycie nastolatkiem nie jest proste. Czas dojrzewania, odkrywania swojej tożsamości, budowania relacji i ogarniania uczuć jakie targają wchodzącym w dorosłych jest skomplikowany dla nich, jak i dla otoczenia. Jednocześnie jest to czas kluczowy, bo nastolatkowie stoją przed wieloma decyzjami, które mają wpływ na dalsze życie. Pułapki dorastania i zachowań w grupie odczarowuje Przemek Staroń, psycholog i aktywny nauczyciel, pomysłodawca Zakony Feniksa, profesor Snap, maniak LEGO i edukacji magicznej. Autor z olbrzymią lekkością i wiedzą korzysta w tekstów kultury obecnych w życiu nastolatków, książek, gier, seriali, filmów. To Harry Potter, Yoda, Jedenastka, Avengers, Kapitan Marvel, Frodo Baggins, Cudowny chłopak, Katniss Everdeen, bohaterowie „Stranger Things”, „Baśnioboru”, „Efektu motyla”, „Gwizdnych wojen”, „Służących”… i karty Dixit stanowią najważniejszy element narracji. To na ich przykładach opiera się poradnik psychologiczny. Intrygujące? Bardzo! Chociaż to nie czary mary ani manipulacja w przeszłości. To przejrzyście skonstruowana i bezpośrednio wyciągnięta dłoń dla tych, którzy mają kłopoty z akceptacją siebie lub innych, ze zrozumieniem emocji, obawiających się niepowodzeń, ukrywających swoje obawy i tożsamość, walczących z depresją, strachem, dla innych, dla schowanych i trudnych, dla zakochanych i dla stojących przed wyborem lub wyzwaniem i dla szukających ciekawej lektury. Nic złego się nie stanie rodzicom po przeczytaniu „Szkoły bohaterek i bohaterów”, podobnie bez obaw mogą podejść do niej wszyscy pracujący z ludźmi wchodzącymi w dorosłość.  Ja książkę zaniosę mojej mamie, bo być może znów stała się nastolatką. Na pewno nie raz się uśmiechnie. Szerokiej drogi do szczęścia! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Data: 5 października 2022