Głównymi bohaterami tej opowieści są posąg Szczęśliwego Księcia oraz Jaskółczy Chłopiec. Nieruchomy posąg ze złota, choć przedstawia księcia, który za życia zaznawał samych przyjemności i nigdy w życiu nie widział ludzkiej niedoli, płacze teraz rzewnymi łzami. Na wysokim piedestale widzi całą nędzę swoich poddanych i prosi Jaskółczego Chłopca, by ten zaniósł ubogiej matce rubin z jego miecza. Tak zaczyna się ich współpraca, która z czasem przeradza się w przyjaźń.
Piękne przesłanie tej książki to wskazanie, że bardziej warto zwracać uwagę na ludzkie nieszczęście, któremu można zaradzić, niż na same wspaniałości i cuda tego świata. Prezentowana opowieść dobitnie ilustruje, że prawdziwe szczęście to dawać i być wrażliwym na innych, a dobrym władcą jest nie ten, który okrywa się złotem, tylko wrażliwy na nędzę osób mu poddanych.
Oskar Wild napisał to mądre opowiadanie dla dwóch swoich synów i myślę, że udało mu się w nim zawrzeć więcej prawdy o szczęściu, niż w utworach wielu współczesnych autorów. Harry Woodgate odświeżył treść, nadając jej bardziej atrakcyjny graficznie wygląd. W środku dominuje tylko biel i fiolet, w tych kolorach są zarówno ilustracje, jak i litery. Plusem jest też wyraźna, duża czcionka, którą łatwo będzie odczytywać przed snem. Bardziej barwna jest przyciągająca wzrok żółcią, różami, fioletami i złotem, estetyczna okładka oraz biały, elegancki i pełen zawijasów tytuł.
Polecam „Szczęśliwego księcia” do czytania dla całej rodziny. Każde pokolenie powinno przypominać sobie o tych wartościowych przesłaniach. Tę książkę znajdziecie w Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej w dziale dla najmłodszych.
Tekst i zdjęcia: mkc