„Supersi. 1. Mała gwiazda tuż pod Tsih” scenariusz – Frédéric Maupomé, rysunki – Dawid (komiks 10+,  str. 110, 2022)

Trójka bohaterów ma coś, o czym marzy większość dzieci  w ich wieku – supermoce. Rodzeństwo może na sobie polegać i wspiera się w próbach udawania „normalnych”. Brakuje im jednak czegoś bardzo ważnego – rodziców. Mat, Lili i Benji, porzuceni na Ziemi, próbują znaleźć dla siebie miejsce na nowej planecie, nie chcąc przy tym zwracać na siebie większej uwagi. Będą musieli zadecydować, czy dysponując niezwykłymi mocami, spróbują wykorzystywać je w dobrym celu, nadużywać ich dla własnych korzyści, a może dla bezpieczeństwa całkiem z nich zrezygnować.

Ten komiks nie jest tylko o „byciu super”, to opowieść o dorastaniu, ponoszeniu konsekwencji własnych wyborów, pierwszych miłościach i rówieśniczych relacjach. Sporo jest tu treści o potrzebie wspierania się w rodzeństwie, choć kontakty tej trójki nie są oczywiście pozbawione tarć i różnic w myśleniu.

Ilustracje są stylizowane na dziecięce, kolorowe i ze sporą liczbą szczegółów. Płomiennorude, kręcone włosy u rodzeństwa wyróżniają ich na tle innych postaci (również na okładce). Z dbałością przetłumaczone z angielskiego zostały nawet napisy na szkolnej tablicy.

Pouczający, dostosowany do młodszego wieku czytelnika, obiecujący początek dłuższej historii. W Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej znajdziecie ten tytuł w dziale komiksów.

Tekst i zdjęcia: mkc

Data: 18 czerwca 2024