„Recepta na szczęście” Małgorzata Korbiel (opowiadanie dla dzieci 5+, 80 str., 2022)

Doktor Borsuk, specjalizujący się w leczeniu smutnych przypadków, przybywa do gaju, by wyleczyć tamtejszych mieszkańców. Okazuje się, że do gabinetu ustawia się długa kolejka, a każdy z pacjentów otrzymuje bardzo dziwną receptę, z pozoru zupełnie niezwiązana z jego problemem. W pierwszej chwili wydaje się, jakby doktor zwyczajnie drwił z innych zwierzątek. Jednak ciekawa narracja prowadzi czytelnika przez kolejne strony, aż do zrozumienia zaleceń i wartościowego finału.

Małgorzata Korbiel dokonała rzeczy bardzo niezwykłej . Wykorzystując jako podstawę swojej opowieści wizytę u psychologa i przypisując szukającym pomocy zwierzętom określone bolączki, pozwala nam ujrzeć jak w lustrze strukturę wielu ludzkich problemów. Dodatkowo przekazuje nam również garść skutecznych rozwiązań, tych najprostszych, które mamy na wyciągnięcie ręki,  chociaż tak trudno samemu je dostrzec. Ta książka jest pouczająca nie tylko dla najmłodszych, ale również dla dorosłych odbiorców.

Poza chwytliwym tytułem, książka przyciąga barwną okładką, którą ogląda się z przyjemnością. Równie kolorowo jest pomiędzy stronicami, dzięki Ilustracjom Martyny Nejman. Bogactwo elementów i wzorów sprawia, że z chęcią wraca się do obrazków, by przyjrzeć się im dokładniej i wyłapać jeszcze więcej szczegółów. Dodatkowo ilustracje dość wiernie odwzorowują sytuacje w tekście, więc dziecku łatwiej jest śledzić bieg wydarzeń. W „Recepcie na szczęście” nie zabrakło dbałości o detale, takich jak łatwa do czytania czcionka oraz zdobniki w postaci listeczków przy numeracji stron i w tekście między kolejnymi miejscami akcji.

Dobrze przemyślana, pouczająca książka, po którą warto sięgnąć. Chętnych zapraszamy do Biblioteki Dziecięco-Młodzieżowej, do działu „Opowiadania dla młodszych dzieci”.

Tekst i zdjęcia: mm

Data: 17 sierpnia 2023