„Odd i Lodowi Olbrzymi” Neil Gaiman (powieść fantastyczna dla dzieci 10+, 2010, 112 str.)

Głównym bohaterem tej powieści jest Odd, norweski chłopak z czasów, w których wierzono w bogów i magię. W dzieciństwie chłopiec traci ojca, niedługo potem zostaje trwale okaleczony, gdy drzewo spada mu na nogę, mimo to nie poddaje się i wciąż… irytująco się uśmiecha. Jego życie nie jest usłane różami i gdy pewnego dnia postanawia oddalić się od wioski i wrócić do dawnej, ojcowej chaty, napotyka trzy zwierzęta – orła, lisa i niedźwiedzia. Odwaga i osobliwość Odda sprawią, że będzie to wstęp do niebezpiecznej przygody w krainie skandynawskich bogów – Asgardzie. Jak zakończy się spotkanie chłopca i Lodowego Olbrzyma?

Twórca ilustracji na okładce i wewnątrz książki dość mocno tekst ten… skrzywdził. Kolorowe obrazki to kanciaste szkaradki i tylko czarno-białe motywy przy kolejnych rozdziałach bronią się płynną linią, a miejscami nawet zgrabnym światłocieniem. Tylko te ostatnie uważam za udany koncept, pozostałe ilustracje można by pominąć, nawet jeśli w prosty i jasny sposób ukazują treść. Tekst rozmieszczony przejrzyście, dobry na rozczytywanie.

Neil Gaiman to popularny autor takich książek, jak: „Gwiezdny pył”, „Nigdziebądź”, „Koralina”, „Księga cmentarna”, a także wielu powieści, wierszy, a nawet scenariuszy filmowych, dramatów i piosenek skierowanych dla dorosłego czytelnika. Styl jego pisania jest na tyle oryginalny, że ciężko go przyrównać do innego autora. W swoich tekstach najczęściej sięga od różnych mitologii, z tym, że interpretuje je we własny sposób, czasami przenosząc nawet dawne bóstwa do czasów współczesnych.

W tekście znajduje się wiele odniesień do nordyckich bóstw, niektórych mitów i związanego z nimi słownictwa. Jeżeli jakiś młody czytelnik ma ochotę zapoznać się ze skandynawskimi wierzeniami, to książka Gaimana jest ku temu dobrym wstępem. W naszej Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej tom można znaleźć w dziale powieści fantastyczno-realistycznych. Zapraszamy do samodzielnego odkrywania tej tchnącej mrozem historii.

Tekst i zdjęcia: mm

Data: 13 września 2023