„O dziewczynce, która chciała ocalić książki” Klaus Hagerup, ilustracje: Lisa Aisato  (opowiadanie 10+, 56 str., 2017)

Jak opisać tę książkę jednym zdaniem? Pełna wartościowej treści, bogato ilustrowana przygoda przypominająca o tym, dlaczego tak bardzo kochamy czytać i jak wiele korzyści nam to przynosi. To taka opowieść, po którą sięgnąć pragnie każda zaczytana bez pamięci dziewczynka. Główną bohaterką jest prawie dziesięcioletnia Anna, która uwielbia książki i sięga po nie w każdej wolnej chwili – przed wstaniem, przez położeniem się, w łóżku pod kołdrą itd. Ta dziecięca miłość do literatury została zaszczepiona w Ani przez panią bibliotekarkę i rozkwitła tak intensywnie, że dziewczynka postanowiła ocalić jak najwięcej nieczytanych przez nikogo książek przez zniszczeniem. Przy tej okazji pani Monsen podsuwa młodej czytelniczce „Zaczarowany las”, który pomaga małej uporać się z własnymi niepokojami.

Czasami już jako dzieci boimy się takich elementów życia jak starość, przemijanie czy zapomnienie. Opowiadanie Klausa Hagerupa wskazuje dobry kierunek do tego, jak czytelnik może się z tym uporać. Wystarczy przypomnieć sobie kilka ważnych prawd, które autor sprytnie wplótł między spisywane zdania. Jednak by odkryć te tajniki, trzeba samemu sięgnąć po wskazany tom.

Ilustracje są bardzo wyraziste, skupione na oddaniu charakteru postaci i uwypukleniu ważnych dla fabuły szczegółów, momentami karykaturalnie przerysowane, ale przy tym nie upiększające rzeczywistości. Czasami odrealnione, co na pewno pobudzi dziecięca wyobraźnię.

To propozycja dobra dla każdego małego mola książkowego. Zapraszamy na III piętro Książnicy Karkonoskiej, do działu opowiadań dla młodszych dzieci, tam znajdziecie historię o ratującej książki Ani i wiele, wiele więcej ciekawych opowieści.

Tekst i zdjęcia: mm

Data: 4 stycznia 2024