„Zawsze ktoś na kogoś czeka, czy to blisko, czy daleko, czy naziemny, czy podniebny, zawsze możesz być potrzebny” – Katarzyna Ryrych, cytat z książki.
To, że jesteś najmniejszy i najmłodszy z rodzeństwa nie znaczy, że nie możesz dokonać wielkich rzeczy. Myszak ma dwanaście braci i sióstr, bardzo zabieganą mamę, opiekuńczego tatę i mądrą Mysie Babcię, która śpiewa wspaniałe kołysanki. Cała rodzina musi wyprowadzić się z miasta i próbuje odnaleźć się w nowym miejscu. Myszak poznaje nowych przyjaciół i uczy się odpowiedzialności oraz nieoceniania książki po okładce, by odnaleźć przeznaczoną sobie rolę.
Poruszająca bajka o ważnych wartościach, której najważniejszym przesłaniem są ostanie zdania tej powieści dla dzieci – „To naprawdę nie jest ważne, czy jesteś mały, czy duży, pomyślał. Ważne jest to, co robisz. I jeśli każdy będzie robił to, co umie robić najlepiej, to słońce zaświeci. Na pewno”. Istotna jest tu nie tylko historia sympatycznego, odważnego Myszaka, ale także obserwacje nas – ludzi, o których rozmawiają między sobą myszy. Mowa o bezsensowności agresywnych i samolubnych postaw, naszych mylnych decyzjach – takie elementy wyłapią przede wszystkim czytający tę powieść rodzice, stąd i oni wiele mogą skorzystać na odkrywaniu tej książki wraz z dzieckiem.
Barwne, wykonane ciekawą, stylizowaną na dziecięcą techniką ilustracje Katarzyny Sadowskiej z miejsca przyciągają uwagę. Jej kosmaty manul stepowy jest wspaniale wykonany, a Myszak z różowym noskiem niezwykle sympatyczny.
Książka ta uczy dziecko o tym, jak zdobywać pewność siebie i doceniać własną wartość, jak poszukiwać swojej roli w świecie, jak tolerować inność. Nie brakuje tam też przykładów tego, że w trudnych życiowych chwilach zawsze powinno się jednoczyć i szukać okazji do pomocy innym, a także z optymizmem patrzeć w przyszłość. Zdecydowanie polecam!
Opowieść o dzielnym Myszaku można znaleźć na półkach Biblioteki Dziecięco-Młodzieżowej w naszych nowościach, a później w dziele „Opowiadania dla najmłodszych”.
Tekst i zdjęcia: mm