„Niezapominajka” tekst i ilustracje: Agnieszka Świętek (książka 4+, 32 str., 2018)

„Niezapominajka” tekst i ilustracje: Agnieszka Świętek (książka 4+, 32 str., 2018)

 

Babcie są wspaniałe, a nasza zawsze jest tą najlepszą na świecie. W oczach małej dziewczynki jej babcia jest najmądrzejsza, bo potrafi rozpoznać każde drzewo po kształcie liścia i każdego leśnego ptaka, po jego wyglądzie, umie wymyślać różne bajki, a przy pieczeniu ciastek nie musi zaglądać do przepisu. Jednak… Ostatnio coś się zmieniło. Babcia zaczęła się gubić, zapodziewać rzeczy i zapominać. Jak można wytłumaczyć dziecku, co dzieje się z pamięcią ukochanej osoby?

„Niezapominajka” w bardzo subtelny i wymowny sposób ukazuje dziecku problem, jakim staje się dla chorej na demencję starszej osoby przywoływanie wspomnień i zapamiętywanie nowych rzeczy. Tekst o barwnej przeszłości i trudnej teraźniejszości przedziela symboliczny rysunek telewizora, na którego ekranie widać tylko zaburzenia sygnału. Takich trafnych, rysunkowych porównań znajduje się na stronach znacznie więcej (na przykład wiatr, który porywa większość niezapominajek jako symbol nieprzynoszącej efektów walki z zapominaniem).

Książka jest pięknie ilustrowana, przeglądałam ją kilka razy dla samej przyjemności oglądania detali, wyłapywania celnych symboli i różnicy w kolorach. Dodatkowo występuje tam jeden z najładniej narysowanych kotów, jakie widziałam w dziecięcych książkach. Autorka obrazem przekazuje określone emocje (które są wyraźnie widoczne także na  twarzy dziewczynki), a jasnymi i ciemnymi barwami odgradza „kiedyś” od „teraz”.

W tamtym tygodniu przedstawiałam komiks „Nie zapomnij mnie”, w którym problem demencji starczej u babci poruszył silnie dorosłą wnuczkę. Tym razem choroba widziana oczami dziecka okazuje się znacznie bardziej niezrozumiała, ale równie silnie wzbudzająca sprzeciw. W obu tekstach mądrze wpleciono motyw niezapominajki, a finały prowadziły do dobrych wniosków. W końcu nie trzeba wszystkiego pamiętać umysłem, ale by to, co najważniejsze, pamiętać sercem.

Polecam „Niezapominajkę” każdemu, a w szczególności tym, którzy mają w rodzinie osobę chorą na Alzheimera. Książka jest dostępna w dziale dla najmłodszych.

Tekst i zdjęcia: mkc

 

Data: 12 września 2024

Miejsce: Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa

Strona Internetowa przygotowana z zadania „Rosnę z książką za pan brat” w ramach programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowane ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków finansowych Urzędu Miasta Jelenia Góra.