„Jak to się zaczęło?” Renata Piątkowska (mitologie świata dla dzieci 5+, 63 str., 2024)

„Jak to się zaczęło?” Renata Piątkowska (mitologie świata dla dzieci 5+, 63 str., 2024)

 

Co było na początku? To pytanie, które od początku zastanawiało człowieka i w różnych częściach świata odmiennie na nie odpowiadano. Raz stwórcą był Bóg, innym razem Pan-ku lub zwierzo- i roślino-ludy, mogła być nim też para greckich bóstw – Uranos i Gaja, skrzydlata bogini Ilmatar, piorunowładny Huracan albo bracia Guela. Renata Piątkowska sięgnęła po mity o początku świata, czerpiąc z kultury chińskiej, australijskiej, greckiej, finlandzkiej, afrykańskiej, naszej – słowiańskiej oraz z mitologii Ameryki Środkowej. Nasi przodkowie mieli wiele pomysłów także na to, jak stworzony został sam człowiek (uformowany z gliny, ze słomy, ze zmielonych ziaren kukurydzy itd.) , a proces ten często składał się z kilku etapów, co przy okazji miało być odpowiedzią na pytanie, dlaczego nasze postępowanie jest tak złożone i nie zawsze prowadzi ku dobremu.

Piątkowska zebrała siedem opowieści i zmieniła je na bardziej przystępne dla dzieci, dostosowując język, usuwając zbyt trudne słowa i szczegóły, które nie byłyby zrozumiałe dla młodszych czytelników. Dzięki temu książka „Jak to się zaczęło?” może być literacką przygodą dla całej rodziny.

Styl ilustracji będzie znany dla tych, którzy sięgnęli wcześniej po książkę „Srebrny Smok” lub „Rada smoków”. Obrazki pomagają lepiej wyobrazić sobie abstrakcyjne treści. Ilustracje są kolorowe, fantazyjne i stylizowane na dziecięce rysunki, dzięki czemu pobudzają wyobraźnię, ale nie straszą dzieci, co mogłoby się zdarzyć przy tak wielu dziwacznych bóstwach. Ilustrator w ciekawy sposób prezentuje desenie i struktury, tworząc „miękkie” imitacje piór lub błyszczące refleksy na wodzie. Warte uwagi.

To przyjemna lektura dla małych, ciekawych opowieści z różnych stron świata odkrywców. Nie są to historie szczególnie rozbudowane, więc nadadzą się też dla młodszych dzieci.  W Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej książkę tę znajdziecie w dziale baśni.

Tekst i zdjęcia: mkc

 

Data: 7 października 2024

Miejsce: Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa

Strona Internetowa przygotowana z zadania „Rosnę z książką za pan brat” w ramach programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowane ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków finansowych Urzędu Miasta Jelenia Góra.