„Duszan” Antonina Todorović (opowiadanie 7+, 67 str., 2017)

Duszan i jego młodszy brat jadą na wakacje do babci, do Zalesia. Babcia to postać dość osobliwa, niezrozumiana, choć bardzo ceniona jako zielarka. Babcia jest również trochę niezwykła, bo potrafi rozmawiać ze zwierzętami, włącznie z całym domowym zwierzyńcem, na który składają się nie tylko trzy kozy, osioł i kury, ale również wilk Czarny oraz dzik Stasio Wędrowniczek. Są to więc wakacje nietuzinkowe, nieco dzikie i otoczone bujną przyrodą, gdzie sny mogą przyjmować prawdziwą formę, a budowanie domku na drzewie to prawdziwe wyzwanie. Dla mieszkających w mieście chłopców jest to okazja do odkrycia prawdziwego smaku wolności, a także samych siebie. Ich wakacyjny pobyt zmieni jednak nie tylko ich dwóch.

Krótka, bogato ilustrowana opowieść, która od pierwszych stron smakuje chłopięcą, przepełnioną wyobraźnią przygodą. Postacie są sympatyczne i choć bracia często się sprzeczają, lubią spędzać razem czas i wspólnie się bawić. Najlepszym fragmentem był ten z budowaniem „trwałego” domku na drzewie z belek, słomy i gliny. To z lekka niezwykła opowieść, która odkrywa wakacyjne marzenia większości małych chłopców. Bo jak można się nudzić w otoczeniu bujnych lasów i w domku babci, która tak często karmi pączkami?

Dobra wakacyjna pozycja. W Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej można ją znaleźć w dziale „Powieści”.

Tekst: mm

Data: 10 sierpnia 2023