To już trzecia część serii, którą rozpoczął sławny „Ruchomy Zamek Hauru”. Od wydarzeń w „Zamku w chmurach” minęły prawie dwa lata. Tym razem poznajemy zaczytaną, nieprzyzwyczajoną do obowiązków i nieco kapryśną Charmain. Gdy dziewczyna dostaje propozycję opieki nad domem czarnoksiężnika Williama, jej stryjecznego dziadka, widzi w tym szansę na wyrwanie się spod skrzydeł nadopiekuńczych rodziców. Okazuje się, że dom jest w koszmarnym stanie, a posprzątanie całego bałaganu utrudnia brak kranów i bunt koboldów. Mamy więc ponownie temat porządków, w których światełkiem w tunelu jest Peter, niespodziewanie pojawiający się w domu uczeń czarnoksiężnika. Jako że nie przejawia on szczególnego talentu magicznego, a Charmain nie zna się na magii, nie wróży to najlepiej powodzeniu ich misji. Nie będzie to jednak jedyne wyzwanie, bo na odnalezienie czekać będzie również królewskie złoto.
„Dom wielu dróg” klimatem zbliża się bardziej do powieści przygodowo-kryminalnej, w której magia jest jedynie dynamizującym dodatkiem. Nie zabraknie królewskich intryg i planów przejęcia władzy, choć związane z tym zagadki dość łatwo da się przejrzeć. Wydanie estetyczne, okładka oszczędna w kolorach i dobrze przemyślana (szczególnie ładnie prezentują się na niej kwiaty hortensji), jednak poprzednie dwie koncepcje podobały mi się bardziej. Tak jak w II tomie główne postacie znane z I tomu (Sophie, Hauru i Kalcyfer, a także Morgan) pojawią się dopiero później, w dodatku niektóre ponownie „zamaskowane” odpowiednimi czarami. Trzeba jednak przyznać, że przy trzecim tomie format został dość mocno wyczerpany i różne niezwykłości już nie bardzo zaskakują czytelnika. Odmianą jest wprowadzenie rasy pracowitych, magicznych stworzeń – koboldów oraz paskudnych, złowrogich lubboków i ich potomków – lubbokinów.
„Dom wielu dróg” to przyjemna książka do poczytania, z kilkoma zwrotami akcji i (co wcale nie dziwi) mocno żenującym zachowaniem Hauru. Treść czasami wywoła uśmiech na twarzy, czasami wyraz obrzydzenia, jednak odradzam czytelnikom, którzy oczekują porywającej akcji. Całą trylogię można znaleźć w Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej, znajduje się na półkach w dziale literatury fantastyczno-realistycznej. Zapraszamy do wypożyczania!
Tekst i zdjęcia: mkc