BDM: Młodzi Światowcy – Nowe kosmiczne światy

Kosmos to ogromny obszar pełen tajemnic czekających na odkrycie. Na zajęciach próbowaliśmy ustalić jak wygląda wszechświat, czym jest Słońce, skąd pochodzą nazwy gwiazdozbiorów i dlaczego na Ziemi rozwinęło się życie? Wielu uczestników spotkania potwierdziło, że chętnie zostaliby astronautami. Podróż na księżyc lub poszukiwanie obcych cywilizacji jawi się im jako niezwykła przygoda przyszłości.

Poza nieboskłonem można dostrzec wiele ciekawych, mniej lub bardziej znanych, konstelacji. Niektóre z nich pomogła nam rozpoznać książka „Co Kryje nocne niebo? Gwiezdny zwierzyniec” Ainy Bestard.  Po otwarciu każdego okienka w książce zobaczyliśmy układ gwiazd i próbowaliśmy rozwiązać zagadkę, aby nazwać poszczególne gwiazdozbiory. Później, za pomocą latarki, sprawdzaliśmy, czy nasze odpowiedzi były prawidłowe. Przygotowane, bogato ilustrowane książki o kosmosie, które mogliśmy przejrzeć, nieco przybliżyły nam tematykę dotyczącą wszechświata, rozbudziły wyobraźnię i zachęciły do wykonania pięknych prac plastycznych.

Data: 16 lutego 2023

Godzina: 10:00