„Awaria” Joanna Wachowiak (powieść science fiction 8+, 128 str., 2021)

Pani Magda to mama majsterkującej, zbratanej z technologiami Anity, nastoletniego, nieco zblazowanego Tymona i 9-letniego Marka – entuzjasty filmów fantastycznych. Całym ich rodzinnym domem zarządza system PINA (hiszp. „szyszka”), a dzieci są uzależnione od korzystania ze smartfonów. Pewnego dnia w ich życiu pojawia się robot osobisty EVO i z miejsca kradnie ich serca. Niedługo potem dochodzi do awarii i to poważnej. Jak żyć, gdy mama leży chora w łóżku, we wszystkich pomieszczeniach nagle gaśnie światło, a cała elektronika albo pada, albo działa tak, jak nie powinna? Uwięzieni i pozbawieni typowych technologicznych pomocy, Tymon, Anita i Marek próbują znaleźć przyczynę usterki.

Temat tekstu z pogranicza bliskiej przyszłości, w końcu o takich systemach zarządzania domem wiele się obecnie dyskutuje, włącznie z testowaniem różnych prototypów i rozpowszechnieniem technologii smart. Książka całkiem sympatyczna, z przestrogą w tle, choć tekst miejscami przesadnie uproszczony, skupiający się tylko na dialogach między braćmi i siostrą. Brakuje bardziej obrazowego przedstawienia spektrum działania takiego systemu zarządzania, opisania ciekawszych zastosowań, poza skupieniem na ciągłym używaniu smartfonów przez rodzeństwo.

Gdzieś w tle tli się tajemnica, jednak możliwe warianty nasuwają się same, a rozwiązanie zastosowane w fabule jest dość kalekie i niedopracowane. Na plus sympatyczni bohaterowie, którzy w swoich rolach wypadają bardzo autentycznie.

Ilustracje Marty Krzywickiej są dość specyficzne, przy tym ciekawe w strukturach, ale ubogie w elementach i oszczędne w kolorach (dominuje niebieski, czerń i szarość). Za to z powodu swojej prostoty nie rozpraszają przy czytaniu i całkiem adekwatnie łączą się z tematem nowoczesnych technologii. Co do okładki, gdyby nie robocik na dole, uznałabym, że to książka dla znacznie starszego czytelnika. Trafne nawiązanie do wyglądu procesora od razu sugeruje czytelnikowi z jakiego typu tekstem będzie miał do czynienia, a jaskrawa czerwień jednej ze ścieżek sprytnie nawiązuje do tytułu „Awaria”.

Tekst mógł być lepszy, ale jeśli pobudzi do myślenia i będzie przestrogą przed „zasmartfonowaniem” swojego życia choć dla garstki młodzieży, to warto po niego sięgnąć. Tę książkę Joanny Wachowiak można znaleźć w Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej, w dziale z fantastyką, w sekcji SF.

Tekst i zdjęcia: mm

Data: 21 września 2023