„A teraz posłuchaj, co zdarzyło się dawno temu daleko stąd, w miejscu pięknym, cichym i spokojnym” – tak rozpoczyna się „Wilczynka”, a patrząc przy tym na piękną okładkę z wilczątkiem i rudzikiem, można by sądzić, że czeka nas spotkanie z baśnią. To jednak mylne przeświadczenie. Świat Wilczynki, córki wilczego przywódcy Mikity, dramatycznie się zmienia, gdy z nastaniem wiosny jej ojciec postanawia wszcząć wojnę o Słoneczny Las – krainę przyległą do Wilczej Puszczy. Od tego momentu nic nie będzie już takie samo, a mała wilczyca będzie musiała podjąć decyzję, po której stronie postanowi się opowiedzieć.
Autorka książki to z wykształcenia psycholog i polonistka, na co dzień pracuje z dziećmi w przedszkolach integracyjnych i szpitalach onkologicznych, stąd jej niezwykle taktowne podejście do tematu oraz umiejętność spojrzenia na daną sytuację oczami dziecka. Tę książkę naprawdę przyjemnie się czyta, mimo tak poważnego tematu.
Wielkim atutem „Wilczynki” są umieszczone w środku i na okładce ilustracje Zuzanny Mukoid – prawdziwa uczta dla oka. Przyjemne barwy, wygląd zwierząt zgodny z ich prawdziwym umaszczeniem, lekko rozmyte tła oraz umieszczone w rogach rysunki roślinek i owadów, sprawiają, że książkę bardzo miło się ogląda. Na początku oraz na końcu tomu znajduje się również kolorowa, symboliczna mapka, dobrze ilustrująca podziały między zwierzęcymi bohaterami.
Polecam „Wilczynkę” dla małych czytelników i ich rodziców. Obrazowo, ale w sposób subtelny i dostosowany do wieku dziecka, przedstawia ona koncepcję wojny przeciwko słabszym. Tekst podkreśla przy tym, jak niezwykle cenny jest pokój. Jest to dobry sposób na przybliżenie dziecku sytuacji społecznej i politycznej w ogarniętych wojną krajach w taki sposób, by nie wywoływać w nim lęku, ale dać mu ogólne zrozumienie pojęć, o których słyszy, ale do których podchodzi z lękiem, nie rozumiejąc, co naprawdę oznaczają. Ważna lektura na dzisiejsze czasy.
Ta mądra książka pojawiła się na naszych półkach bibliotecznych, dzięki uprzejmości autorki Reginy Golińskiej-Barancewicz oraz Wydawnictwa Literatura. Dziękujemy! Można ją znaleźć w Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej w dziale powieści i opowiadań przyrodniczych.
Tekst i zdjęcia: mkc