W 2018 roku Książnica Karkonoska realizuje zadanie „Rosnę z książką za pan brat” w ramach programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Urzędu Miasta Jelenia Góra. Projekt skierowany jest do szerokiej grupy indywidualnych odbiorców a także przeznaczony jest dla grup zorganizowanych takich jak grupy przedszkolne, klasy szkolne, członkowie kół zainteresowań i innych.
Zadanie obejmuje szereg atrakcyjnych form animacyjnych oraz cykle zajęć, uwzględniające potrzeby poszczególnych grup wiekowych, które mają na celu zaktywizowanie młodych uczestników spotkań. W projekcie zaplanowano również prelekcje dla rodziców na temat zalet płynących z czytania na kolejnych etapach rozwoju.
Realizacja zadania obejmie:
- Przygotowanie i przeprowadzenie zajęć „Czytankowo” przeznaczonych dla najmłodszych dzieci ich opiekunów (rodziców, dziadków, niań).
- ABC młodego czytelnika: Zajęcia cykliczne dla najmłodszych w grupach zorganizowanych, których celem jest zaszczepienie potrzeby czytania, niosącej przyjemność, rozrywkę i wiedzę.
- Uczuciowe podróże po literaturze: Zajęcia literacko-plastyczne w oparciu o podstawowy kanon wartości, z odniesieniem do rozpoznawania, nazywania i świadomego przeżywania emocji z elementami biblio i arteterapii.
- Na granicy światów – literackie wędrówki z baśnią: Zajęcia literacko-plastyczne w oparciu o wybrane wartości, z wykorzystaniem arteterapii.
- Zakup nagród dla laureatów konkursu: „Książka zabawka w rodzinie”.
- Organizację akcji: „NOC bibliotek” – pokaz średniowiecznej metody czerpania papieru wraz z warsztatami, zajęcia z kaligrafii, tworzenia ozdobnych inicjałów, rodzinne zabawy kartami metaforycznymi a także spektakle teatrzyku Kamishibai oraz zajęcia plastyczne pt. „Książka za 100 lat”.
- Organizację wakacyjnych warsztatów dziennikarskich: „Reanimacja słowa – rozbudź w sobie pasję pisania”.
- Zakup sprzętu: kamery cyfrowej do dokumentacji działań, komputera i drukarki do przygotowania gazetki bibliotecznej, zakup laminarki i bindownicy do zajęć edukacyjno-czytelniczych z dziećmi.
- Zakup materiałów plastycznych, gier edukacyjnych, materiałów dekoracyjnych, które są niezbędne do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych, biblioterapeutycznych i animacyjnych.
- Przygotowanie i przeprowadzenie spotkań z autorami i ilustratorami książek dla dzieci.
- Prelekcje „Z książką na dobry początek” przeznaczone dla dorosłych na temat zalet czytania dzieciom na kolejnych etapach ich rozwoju.
- Wykonanie strony Internetowej zaprojektowanej w sposób przyjazny dla dzieci i młodzieży ze specjalnym miejscem dla dorosłych poszukujących porad i informacji na temat literatury dziecięcej i młodzieżowej.
- Wykonanie materiałów promocyjnych: ulotek, zakładek do książek, zawieszek na drzwi, magnesów, plakatów oraz kart bibliotecznych z atrakcyjnym nadrukiem przeznaczonych dla dzieci i młodzieży.
- Publikacja relacji dotyczących zadania na stronie internetowej Książnicy i profilu na portalu społecznościowym Facebook ze wskazaniem źródeł finansowania.
Zadanie „Rosnę z książką za pan brat” jest
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury