Dzień Niedźwiedzia Polarnego

27 lutego obchodzony jest Dzień Niedźwiedzia Polarnego.

Młode niedźwiadki polarne często wyglądają jak miłe, pluszowe przytulanki, dlatego większość z nas postrzega je jako urocze, puszyste i śnieżnobiałe misie. Dotyczy to również ich rodziców. Jednak te sympatyczne zwierzęta to największe lądowe drapieżniki, bardzo dobrzy i skuteczni myśliwi wytrzymujący warunki, których większość żywych organizmów na Ziemi nie byłaby w stanie znieść. Przez wieki stworzenia te wykształciły cechy wyglądu i zachowania umożliwiające im przetrwanie w niegościnnym środowisku Arktyki. Jednak ta mroźna kraina za sprawą ludzi ulega ciągłym zmianom. Ocieplenie klimatu, którego głównym sprawcą jest człowiek, prowadzi do zanikania pokrywy lodowej Arktyki. Zniszczenie tego środowiska będzie oznaczać zagładę niedźwiedzi polarnych. W dniu ich święta zachęcamy do zastanowienia się nad tym, co każdy z nas może zrobić, aby swoim zachowaniem nie przyczyniać się do dewastacji środowiska i ocieplenia klimatu.

Zapraszamy do biblioteki po książki, z których dowiecie się co nieco o życiu i zwyczajach niedźwiedzi polarnych. Prezentujemy także piękne i wzruszające opowiastki, których bohaterami są niezwykłe, polarne misie.

1. Albert Le Blanc / Nick Butterworth
  2. Baltazar Wielki / Kirsten Sims
  3. Bangsi / Hubert Klimko-Dobrzaniecki
  4. Bieguny i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy / Justyna Styszyńska